içinde

Spor.

Çocukken mahallede futbol oynayarak başladık spora. Ekonomik olarak sıkıntılarımız olmasa da yapılabilecek aktiviteler sınırlıydı buna spor da dahil.

Deniz çok uzakta. Sulama kanalında yüzüyoruz. O yıllar apartman kültürü yerine mahalle kültürü var. Yaz tatili girer girmez hava kararana kadar sokakta maç yapardık. Buna aktivite olarak da mahalle maçlarında çıkan kavgalar eklenirdi. Ya da hafta içi gittiğimiz okula  hafta sonu basket oynamaya giderdik. Zamanla sosyalleşecek imkanlar artıkça yeni spor alanları oluşmaya başladı. Bir sürü aktivitenin adı spor olmuştu. Çabuk sıkılırım. Sıkıldıkça da değiştiririm yapmış olduğum sporu. Hep değişik zevkleri olan değişik insanlarla değişik sporlara.

En son aklı evvel bir arkadaşıma uyup av sporuna başladım. ? Doğayı çok severim. Hiç bir şey olmasa yürüyüş yaptığıma kamp kurduğuma sayarım. gerekli izinleri tamamlayıp biraz araştırarak birazda arkadaştan aldığım tavsiyeler ile bir tüfek sahibi oldum. Bu arkadaşın amacına  uygun olarak aracı, ayakkabısı, giysisi, fişeği, donanımları mevcut. Ben de kopya çekerek tamamladım ihtiyaçlarımı.

Keklik avına gidecekmişiz.

Yola koyulduk şöyle yapacaksın böyle yapacaksın öğretileri ile ulaştık olmak istediğimiz yere. Çok fazla bir tecrübem olmasa da çabuk öğrenirim. Bu da benim yeteneğim. Hazırlıkları tamamladıktan sonra beklemeye başladık bizim keklikleri. Ben sigara üstüne sigara yakıyorum kekliklerin gelip gelmeyeceklerini düşünerek o anksiyeteye girerek. Uzun bekleyişimizin sessizliğini yanı başımızdaki çalıların arasından gelen ayak sesleri bozdu. Üç kişi değildik ki biz. Keklik olacak hali de yok ya diye diye düşünürken yaklaşan cisim görünüyor görünmüyor bizim aklı evvel bir el ateş etti. Bir baktım tilki. Kısa bir şaşırma sonucunda ya arkadaş hadi keklik av, bizim değilse tilkinin avı. Tilkiyi niye vuruyorsun diye kibarca seni de böyle sporu da severim deyiverdim buna. Arkadaş pis pis gülerek benim av sahama girdi kekliklerime göz koydu demedi mi. Ben de ti’ye alarak ben de senin sahandayım ne olacak beni de mi vuracaksın?

Lan mal lan sığır tamam da biz onun alanında doğasındayız. İlkel insan mısın? Madem ilkelsin; baltayla mızrakla git ava. Ne diye teknolojik alet kullanıyorsun. Lüks evlerde yaşıyorsun. Git mağarada yaşa. Arabaya ne biniyorsun tekerleği var onun tekerleği. Keklik vuralım dedin hadi vurayım. Akşam kampta yemeğim olur; karnımı doyururum. Tilkiyi ne yapayım! Ama doğru sen ilkelsin artık tilkinin postundan kapatman gereken yerlerini kapatırsın. Sevdiğimin sporu, sporcusu.

Yazar Yılmaz Çelik

2 Yorum

Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

50m2’ye Sığanlar

Yüzleşme