içinde

Bir Zamanlar Hollywood’da (Once Upon A Time in Hollywood) Filminin Analizi

Filmi analiz etmeden önce filmin kahramanlarından Shoran Tate‘i  anlatmanın, filmi kavramanız açısından yararlı olacağını düşünüyorum.

24 Ocak 1943 Teksas doğumlu bu güzel kadın daha 6 aylıkken bebeklerin katıldığı bir güzellik yarışmasında birinci olmuştur. Oyunculuk kariyeri boyunca kendisine Altın Küre adaylığı getiren “Bebekler Vadisi” (Valley of the Dolls) filmi dışında aptal sarışın rollerinde, yalnızca poposunun kadrajda göründüğü bir seks objesi imajı dışına çıkamamıştır. Korkusuz Vampir Avcıları filmi setinde tanıştığı yönetmen Roman Polanski ile yaşadığı aşk onu kötü sonla bitecek olan kaderine götüren bir merdiven olmuştur.

Kavurucu Kaliforniya güneşinin altında, palmiye ağaçlarının arasındaki bembeyaz lüks malikanelerin birisinde Tate arkadaşlarıyla son öğle yemeğini yediğinden habersizdi. 26 yaşında ve 8.5 aylık hamile olan bu naif kadın, Londra’da film çekiminde olan eşi Roman Polanski’den ayrı, evinde  arkadaşlarıyla vakit geçirmekteydi. Manson Cinayetlerini anlatan kitap “Helter Skelter” ‘da şöyle yazar; “Komşu evlerdeki kokteyl bardaklarında buzların şıkırtısını duyacak kadar sessiz bir geceydi.”

Ertesi sabah 9 Ağustos 1969 saat 11.00 ‘de Cielo Drive’daki bu ev tarihin en vahşi cinayetlerinden birine sahne olacaktı. Charles Manson‘un “Aile “ adını verdiği tarikatın 3 üyesi çitten tırmanıp eve girdiler. Tate‘in arkadaşı olan ve kanepede uyuyan Frykowski‘ye “Kimsiniz” sorusuna karşılık “Ben şeytanım, şeytanın işini görmeye geldim” diye cevap verdi. Sürüklenerek salona getirilen Sebring ve Tate boyunlarından bağlanıp, bıçak darbeleriyle katledildi. Tate‘in kanıyla, evin duvarına “Pig” yazıldı.

Havuz kenarına kadar kaçmayı başaran Frykowski ise 51 yerinden bıçaklandı. Tate  cinayeti Kaliforniya’da kara bulut gibi çökmüştü. Aktör George Hamilton‘ O vakte kadar uyuşturucu kötü bir şey değil, hayat güzel diye düşünüyorduk. O gün her şey değişti’ diye anlatıyordu. Bu cinayet Hollywood’da şöhretlerin korumalarla gezmeye başlamasına neden oldu.

Tate’in ölümü bu zamana kadar pek çok kez kitap ve filme uyarlandı. Onlarca yönetmen onun yaşamının değil de, korkunç ölümünün trajedisinden kar etti. Fakat Quentin Tarantino‘nun son filmi olan Once Kupon a Time in Hollywood‘da Margot Robbie‘nin canlandırdığı Sharon Tate kurmaca bir hikaye ile sonlanıyor.

Filme gelecek olursak, klasik Tarantino tarzını yine görmekteyiz. Birbirinden bağımsız kişilerin dönüp dolaşıp finalde keşistiği bir olay örgüsüne sahip. Tate’i olayın merkezinde göreceğimizi zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü filmde kendisi yan karakter gibi işlenmiştir.

Kurmaca bir hikaye ile sonlandığından bahsetmiştim. Yani filmde Tate’i yukarda bahsettiğim “gerçek” sonuyla görmüyoruz. Bu açıdan bakıldığında yönetmenin Shoran’ı ölümünün 50. yılında hafızalarda “güzel bir hayata devam eden” kadın olarak görmemizi istediği sonucunu çıkartabiliriz.

Tarantino’nun ayak fetişi olduğunu, eğer diğer filmlerini de izlediyseniz bilmeyen yoktur. Bu filmde de karekterlerin yakın plan çekimlerinde ayaklarına vurgu, yapılmıştır. Filmin renk kartelası dış mekanlarda; bej, sarı, kahve tonlarındayken, iç mekanlarda; kırmızı, bordo, siyah ve lacivert şeklinde ilerler. Sahne geçişlerinde yakın plan çekimlerden odağa doğru geçişlerin profesyonelliğini görürüz.

Sıradan filmleri harikulade bulan izleyiciler bu filmde sıkılabilirler. Çünkü Tarantino’yu diğer yönetmenlerden ayıran budur. Olay örgüsü mümkün olduğunca uzundur. Konuyu oldukça yavaş işler. Karekterlerin her birini günlük işlerde, diyaloglarda uzun uzun görürüz. İkinci Dünya Savaşının bıraktığı travmayı, sosyo-kültürel yapıyı, “hippi”lerin yaşam tarzlarını ve felsefelerini yakından, onların içlerinden görme fırsatı yakalarız. Hippilerin parlayan dönemi 1969’da son bulmuştur. Tate’i gerçek hayatta katleden kişilerin hippiler olduğunu söylemeye gerek var mı bilmiyorum?

Filmde ana olay örgüsü Rick Dalton (Lenoardo Dicaprio)  ve Cliff Booth (Brad Pitt) etrafında döner. Ününü kaybetmek üzere olan Western Filmlerinin yıldızı Rick ve onun dublörü olan Cliff’in eğlenceli hikayesi iki usta oyuncunun başarılı performansıyla seyirciye sunulmuştur.

Filmde kullanılan eski dönem müzikleri izleyiciye zaman yolculuğu yaptırıyor. Kostümlerde dönemi birebir yansıtan oldukça başarılı parçalardan oluşuyor. Aynı zamanda Hollywood setlerini, film çekme tarzlarını, o zamanki parıltılı Hollywood’ü, starlarının hayatlarını, partilerini, depresyonlarını yakından görmüş oluruz.

Filmde Rick’in evinin bulunduğu sokak Cielo Drive sokağıdır ve bu tabelayı sahnede net bir şekilde görürüz. Bu sokak Shoran Tate’in evinin bulunduğu sokaktır. Ayrıca sahnelerden birinde Shoran’ın kapısı çalar ve kapıyı arkadaşı (aynı zamanda eski nişanlısı) Jay açar. Kapıda gördükleri adam, gerçek hayatta Shoran’ı katletme emri  veren Manson’dan başkası değildir. Shoran’a hayat veren Margot Robie‘yi, kendi filmini izlediği sinema sahnesinde perde de gerçek Sharon Tate’in performansını izleriz. Margot’un gururlandığı, perdedeki halini görünce gözlerinin ışıldadığı ana vurgu yapan kamera, Tarantino’nun Tate’i gerçek bir “oyuncu” olarak vurguladığını, aptal sarışın rolleriyle anılmaktan çok daha öte de olduğunun altını çizer.

7. sanat olarak anılan sinemanın, usta yönetmenlerinden Tarantino bu filmin kendisinin son filmi olduğunu başka film çekmeyeceğini söyler. Umarım bu son filmi olmaz ve biz sinema severler Tarantino’yu perdede keyifle izlemeye devam ederiz. Halen film gösterimdeyken bence kaçırmayın Brad ve Leonardo ikilisini aynı filmde hem de Tarantino’nun filminde izlemek paha biçilemez.

Filmin fragmanı:

Yazar Öznur YAŞAR// zeze

Huysuz ve tatlı bir kadın

16 Yorum

Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

Marc Auge’den Seçmeler

Kadın Beş Harf