içinde

Sen Değişirsen Her Şey Değişir

Yaprak Dökümü’nün Ceyda’sıydı benim için her zaman. Meğer aynı zamanda kitapları da varmış Başak Sayan’ın… Ben o yönünü biraz geç keşfetmişim anlaşılan.

Normalde “herkes kendi işini yapsın” diyenlerdenim ama Başak Sayan’ın birikimi, araştırmaları ve akıcı dili yanlış düşündüğüme ikna etti açıkçası beni…

Olumlamanın önemini anlatan, meditasyonla hayatınıza yön verebileceğinizi yazarın kendi deneyimleri ile açıkladığı, akıcı ve ilgi çekici bir kitap olmuş “Sen Değişirsen Her Şey Değişir”. Birazcık da olsa meditasyona, düşünce gücüne inancınız varsa bu kitap tam sizlik…

Kitapta bilimsel veriler de var, yazarın kendi gözlemleri de… Verilen teknikleri kendim denemedim, bir şey iddia edemem ama yazar çok faydasını gördüğünü üstüne basa basa anlatıyor sayfalar arasında. Ben ‘Vermeyince Mabut, neylesin Mahmut’ inanışında olduğum için hiç zahmet edip de yapmadım dediklerini ama çok keyifli okudum orası ayrı. Sadece düzenli olmasa da aklıma geldikçe “ İçimde bu yaşadığım soruna neden olan her ne varsa, bunun için çok özür dilerim, lütfen beni affet, seni seviyorum, teşekkür ederim” demeye başladım. Tam da o sıralar bir seyler değişmesin mi… Merkür retrodan mı, kitaptan mı orasını bilemeyeceğim. Bekleyip görelim.

Kitabın ikinci bölümünde Serkan Karaismailoğlu havası hissettim resmen, bir ara onu okuyorum zannettim; neokorteksler, ön loplar falan filan… Tabi söz konusu beyin ve düşünce güçleri olunca akla onun gelmesi de normal olsa gerek.

Kitapla ilgili tek eleştirim; yazarın sürekli daha önce yazdığı kitaplardan bahsetmesi… Merak uyandırmak adına bilerek mi yapıyor bilmiyorum ama beni biraz rahatsız etti bu durum. Ama yine de Başak Sayan’ı takdir ettiğimi bir kez daha söylemek isterim.

Daha önce duymadaysanız “100 maymun deneyi” ve “Düşüncenin su molekülüne etkisi” ise kitabın size kattığı harika ve şaşırtıcı bilgiler olacak.

Elektron, olasılık, deneyler ilginizi çekmiyorsa belli bir kısmı sıkıcı gelebilir. Hatta bu tarz şeylere inanmıyorsanız vakit kaybı olarak düşünebilirsiniz ama bi taraftan da bakış açınızı genişletebilecek bir kitap. Bir şey kaybetmezsiniz, pişman da olmazsınız açıkçası. Belki hayatınızda değişiklik bile yaratabilir bu kitap. Çünkü okurken ‘elimde böyle bir sihir varsa kullanayım madem, enerjimle değiştireyim olacakları” diye düşünürken buluyorsunuz kendinizi. Kitap aynı zamanda 21 günlük meditasyon rehberi… İyi okumalar.

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

Bir yanıt yazın

Hayattan Tasarruf Edemezsin

Rüzgarlar Hep Gençtir – Zülfü Livaneli