içinde

Tarihin İlk Jinekoloğunun İlginç Serüveni

Tarihe yön veren bir kadın başarısı hikayesiyle yerimizi alalım. Azmin hikayesi. Adı Agnodice. İlk kadın hekim ve jinekolog. M.Ö 300 doğumlu Agnodice, zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Büyüdükçe kadınların özellikle de hamile kadınların bir hekime başvurmalarında ne kadar zorluk çektiğini, çoğu zaman hepsi “erkek” olduğu için gidemediklerini ve bu sebeple güç şartlarda doğum yaptıklarını gördükçe hekim olmaya karar verir.

Lakin, o dönemde kadınların hekimlik yapması yasaktır. Agnodice, kafasına koymuştu bir kere. Hekim olacaktı; özellikle de doğumlarını zor bela yapan, sırf hekime gidemediği için kötü sonuçlarla karşılaşan kadınlar için olacaktı. Bu amacı için saçlarını kestirip göğüslerini bağlayarak İskenderiye’deki tıp okuluna gitti. Hayatının bundan sonraki kısmını erkek kılığında geçirmesi gerekeceğinin farkındaydı; ama yine de eğitimini tamamladı.

Bir gün Atina sokaklarında gezerken doğum sancısı çeken bir kadının çığlıklarını duydu. Yardım etmek istedi; ancak kadın erkek olduğu için onun yardımını kabul etmedi. Agnodice, acı çeken kadına kendisinin de bir kadın olduğunu söyledi ve doğumu gerçekleştirdi. Bu olay Atina kadınları arasında yayıldı ve hasta olan tüm kadınlar Agnodice’in kapısını çalmaya başladı. Erkek hekimler “Ne oluyor bu kadınlara? Neden sadece o doktora gidiyorlar?” diye kıskançlık yaparak Agnodice’e “Kadınları baştan çıkarıyor” iftirasını attılar. Bu suçlamayla beraber mahkemeye çıkarıldı Agnodice ve ölüm cezasına çarptırıldı. Hayatını kurtarabilmek için kadın olduğunu söyledi; ancak bu kez de yasak olmasına rağmen kadın olarak tıp eğitimi aldığı için ölüm cezasına çarptırıldı.

Ölüm kararı veren yargıcın karısı başta olmak üzere tüm kadınlar birlik olup bu karara karşı çıktılar ve sonuna kadar onun arkasında olduğunu söylediler. Bu baskıya dayanamayan yargıçlar, Agnodice’i serbest bıraktılar ve sadece kadınları tedavi etmesi yönünde karar verdiler.

Bu olayla beraber kadınlar, tıp eğitim alabilecek ve sadece kadın hastalara bakabileceklerdi.

Bilgi paylaşınca güzeldir :). Alın kullanın.

Yazar SMYRNA

Siz Ve Biz Blog Editörü
Always Hope But Never Expect - Adana

Yeni Değil, Gayet Normal

Beyninizle Sevdiğinizi Biliyor muydunuz?