içinde

Hazırlanın! Kıbrıs’a Gidiyoruz

Kıbrıs denince akla hemen kumarhaneler gelir ama şehirde gezip görebileceğiniz, yapabileceğiniz çok daha güzel yerlerin olduğunu biliyor musunuz? İşte size ufak bir Kıbrıs turu fırsatı…

Resmi dili Türkçe, milli marşı İstiklal Marşı olan Kıbrıs’ta elektrik prizleri İngiliz usulüdür. Bu yüzden yanınızda mutlaka çevirici olması gerekir.

Hellim adeta bir vazgeçilmezdir… Sabah kahvaltıdan tutun da böreklerin içinde bile görebilirsiniz hellimi. İnanılmaz lezzetli olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Meşhur içkileri “Zivaniya”yı denemeden dönmeyin. Portakal suyu ile içilince lezzetine diyecek yok.

Hala “Telsim” diye bir operatör görünce şaşırmayın. Zira sıklıkla görüyorsunuz.

Klima yoksa hayat damarlarınızdan biri eksik demektir. Çünkü ülke genelinde buram buram sıcak hava karşılayacak sizi.

Trafiğin tersten akmasına alışmak başlı başına bir mesele… Otobüs kapıları solda, şoför sağda… Sürekli aklınızda tutmanız gerekecek.

Denizi ve sahili harika. Pırıl pırıl denizine ister girin, ister seyredalın… Seçim sizin.

649FFB1C-1669-4BC4-89CA-A5EADD5C6162

Meşhur olması sebebiyle üzümlerinden yemeden dönmeyin. Zaten üzümlerinin tadı ve şarap yapımına uygunluğu nedeniyle 2. Selim tarafından fethedildiği yönünde rivayetler de duyacaksınız.

Buraya kadar gelmişken casino’ya da bir gidin. İlle de kumar oynamak zorunda değilsiniz. Sınırsız yiyecek ve özellikle çorba servisi için bile gidilir. Çünkü Kıbrıs’ta yaz aylarında çorba pişmezmiş. Hiç bir ücret ödemeden bu imkanlardan yararlanabilirsiniz

Lefkoşa’da bulunan Barbarlık Müzesi’ne gitmeden dönmeyin. Yanınızda mendillerinizi de hazır edin. Çünkü evden, evin duvarlarındaki kurşun izlerinden, çocukların kıyafetlerinden çok etkileneceksiniz. Yakın tarihte yaşanmış acıları hatırlamanızda faydası olacaktır.

0E1488D5-CFB0-4C24-AEC0-39301103088F

Lefkoşa Büyükhan’da gezebilir, hediyelik eşya alabilirsiniz. Uğramadan dönmeyin.

Kıbrıs’a her ne kadar dış hatlardan uçsanız da nüfus cüzdanıyla çıkış yapıyorsunuz. Pasaportla çıkarsanız harç ödeyecek ve KKTC damgası vurulduğu takdirde bir daha Yunanistan’a giremeyeceksiniz. Aklınızda bulunsun.

Türk kesiminde yabancı sermaye, uluslararası firmalar göremezsiniz. Mc Donalds’tan hamburger alıp, Starbucks’ta kahve yudumlayamazsınız. Kıbrıs kahvesi Con kahveye talim.

Girne Kalesi ve limanı görülmeye değer. Çok sayıda kafe ve restoranlar var ve büyük şehirlerdeki cafelerden çok fiyat farkı yok.

E4D1FC0F-32B4-414B-BC6B-5277B3E41701

Gazimağusa’da Namık Kemal’in 38 ay sürgün kaldığı zindanı ve Othello’nun yazıldığı yerleri de görmeden dönmek istemezseniz herhalde. Mağusa Limanı da görülecek yerler arasında.

Rum sınırına kadar gidip Türk sınırından diğer tarafı izleyebilirsiniz. Bölünmüş bir başkenti en iyi görebileceğiniz noktaya gidip bedenen kuzey kesimde, gözlerinizle güney kesimde olabilirsiniz.

D27FA70F-A9A7-4081-A069-1C9C0604E003

Ülkenin her yerinden uygun fiyata içkiler alabilir, fiyatlarını görünce de küçük dilinizi yutabilirsiniz.

Yurt dışına çıkışlarınız Euro yüzünden sekteye uğradıysa, yakınımızda Türk Lirası geçen bu ülkeye bir şans verebilirsiniz. Gezmeleriniz çok olsun.

 

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

Bir yanıt yazın

okul-döneme-velilere-öneriler

Çocuklarımızın Okullarına Güzel Bir Başlangıç Yapabilmesi İçin Velilere Öneriler

Adressiz

Adressiz