içinde

Müzik Ruhun İlacı Ama Ne Zaman Hangi Müziği Kullanmalı

Sanatsal bir yönümün olmasını çok isterdim özellikle de müziksel. Sizin hayatınızda müzik nasıl bir yer işgal ediyor bilmem ama ben müziği hayatında her türlü ruhsal durumda terapi olarak kullananlardanım.

Mesela uykusuz keyifsiz isteksiz bir güne başlamışsam hareketli bir müzik açıp yüksek seste dinleyerek uykusuzluğumu da isteksizliğimi de tedavi ederim. Canım mı sıkkın, açarım ağlatanlar arşivimi hem dinler hem ağlarım.

*

Birde bazı şarkılar vardır hayatımda bazı olayları ve kişileri anlatan… Onları dinledim mi hep o aynı olaylar ya da o aynı kişiler gelir aklıma, müziğin büyüsüne kapılır tekrar tekrar yaşarım o anları….

Müziği sevdiğimden sık sık dinlediğimden midir bilinmez bazen müzikle ilgili sorular takılır aklıma: Mesela “acaba bir şarkıyı sözleri için mi severiz yoksa müziği için mi?” diye sorarım kendime. Müziği için diye düşünürüm çoğunlukla ne de olsa bazen hiç sözü olmayan bir müzik de içimizi sızlatmaz mı? Ya da sözleri saçma sapan olsada eğlenceli şarkılar içimizi kıpır kıpır ettiği için dinlemez miyiz? Yer, zaman müsaitse ve keyfimizde yerindeyse hareketli bir şarkının oyuna davetini reddedebilir miyiz?

*

Sözleri yazanlara takılır aklım bazen de? O sözleri o kadar etkileyici yazdıran duyguyu merak ederim. Ne kadar severek dinlesek ne kadar etkilensek de “Canımı yoluna koyduğum, mimoza çiçeğimsin“ diyen bir insana bu sözleri yazdıracak duyguyu yüreğimizde aynı onun yaşadığı gibi hissedebilir miyiz? O nasıl bir his o nasıl bir yürektir ki yazanın kalemine gelmiştir dize dize.

Bazı sözleri de ancak yaşadığımızda anlayabildiğimizi düşünürüm. “Vay seni Cerrahpaşa içmem suyundan içmem” hep acıtır canımızı ama en çok kendi hastamız olduğunda ciğerimizde hissederiz şarkının sözlerini. O zaman daha bir dertli dinleriz ve ne kadar yaktığını farkederiz.

Ayrıca hangi türde olursa olsun söz yazmayı büyük bir sanat ve ayrıcalık olarak görürüm. Düşünsenize duygularını sözlerle insanlara aktarabilmek ne büyük bir yetenektir. Hele türkü yazmanın yeri bir başkadır benim gözümde. Ey türkü yazanlar siz ne şanslı insanlarsınız ki yüreklere dokunabiliyorsunuz. Ne mutlu size ki böyle güzel yazıyor acıtıyor sızlatıyorsunuz ve ne mutlu bize ki her daim yanımızda siz varsınız, gamımıza kederimize ortaksınız. Ey türkü yürekliler siz yazın biz yanalım. Türkülere türkülerle yanalım.

*

Velhasıl müziklerin hepsinin yeri ayrıdır benim için hepsini ruh halime göre zaman zaman dinlerim ama zamandan mekandan ve ruh halinden bağımsızdır benim için türküler. Ah o türküler!!!!! Tadı her daim damağımızda ve hiç bir zaman modası geçmeyecek…

zigana

turku gozlum sozlerBenim hayatımda müzik, müziğin içinde de türkü önemli dedim ya türkülerin içinde de Dido’yla Türkü Gözlüm‘ü (Yarim Neredesin) benim kalbim ayrı bir yere koyar. Ben onları her dinlediğimde kalbimin sızladığını ve her seferinde bir öncekinden farklı sızladığını iyi bilirim. Sahi siz hiç düşündünüz mü sizin yürek sızlatan şarkınız/türkünüz hangisi? Sizce de bir bardak çay doldurup işte o şarkıyı açıp dinlemeyi hak etmedik mi?

Hazır etrafımız kara teslim ortam hüzne müsaitken siz en iyisi kendinize bir güzellik yapın ve müzikle kalın!!!!!

Yazar Neslihan SALTALI

Doçent Dr, Okul Öncesi Eğitimi - Ordu
Kitapları
-Çocuk Hakları ve Koruma

Bir yorum

Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

pu erh-kpk

Kilosu 1000 Dolar Pu Erh Çayını İçmek İçin Nedenler

kırık kalpler-k

Kalbi Kırık Ricalar