içinde

Din, Halk, Bilgeler, Yöneticiler..

Bizleri şu anda yaşadığımız halet-i ruhiyeye sessizce sokan kavramlardır.

“Din, Halk, Bilgeler, Yöneticiler..“

Çok tedirginim! Kendim için değil çocuklarım için bu tedirginliğim. Oğlumun hayatımızda ki bu kadar kötülüğün farkında olup “İnsan demenin hakaret olması gerek artık”  demesi. Ve bu çocuğun 9 yaşında insanlığa güvenini kaybetmiş olması. İnancımın kırıldığı, öfkelendiğim an.

Hayvanı, kadını, çocuğu dövmek. Tecavüz etmek. Üstüne öldürmek. Birinin yaşam hakkını, özgürlüğünü elinden almak.

“Tahrik etti, ortalığı dağıttı, çok ağladı” gibi saçma söylemleri ceza indirimine geçerli sebep olarak sayabilmek.

“Sen dövdün ama!”

Sen öldürdün ama!

Haklısın demek..

Yaşamın getirisi olarak şu  evrende bir amaç edinmeli insan!!

“Din, Halk, Bilgeler, Yöneticiler..”  tüm bunları geride bırakarak elimizde sadece ve sadece insanlığımız kaldığında tekrar bakabildiğimiz hayat, çağımızda çoook ütopik bir hayal gibi. Bir faydası olması lazım kendinden başka şeylere… Kalbini karartmadan, zarar vermeden yaşamayı öğrenmeli… Kendini  eğitmesi, her defasında arkasında sığındığı o nefsi terbiye etmeyi öğrenmesi gerek artık.

Bir rivayete göre!!! Hegemonik erkeklik, erkekliğin en şereflisiymiş. Buna uymayan erkeler ya marjinal kabul ediliyor ve yahut toplum tarafından dışlanıyorlarmış.

Günümüzde bulunduğumuz toplumun getirisi olarak! Eril toplum anlayışının; erkek hegemonyasının galip geldiği bir yaşayış biçimi olarak algılanmaması gerektiğini biz kadınlar olarak yetiştirdiğimiz çocuklardan başlayarak öğretmemiz gerek. Ve bu hegemonyanın düpedüz hastalıklı bir düşünce olduğunu idrak ettirmemiz gerek.

Erkeksen koruyacaksın, sahip çıkacaksın, yol göstereceksin, güven vereceksin. Yemeğin tuzunu bahane edip kadını dövmeyeceksin, alkolik arkadaşlarına iyi hizmet etmedi diye çocuğunu kapının önüne koymayacaksın, kendi çocuğunu evin içinde tutup başkasının çocuğuna nefsini kabartmayacaksın, öldürmiceksin, can yakmayacaksın. Korumasız gördüğün hiç bir canlıya bunları yapma hakkını kendin de görmeyeceksin.

Tüketmiceksin!!!!

Ve gerçekten insan olacaksın!!!!

Yazar Hicran BAYRAM

Bir yanıt yazın

le-troe-delik

Gerçek Bir Hikayeye Dayanan Film LE TROU (Delik)

Biyografisine-Sığmayan-Kadın-Halide-Edib-k

Biyografisine Sığmayan Kadın: Halide Edib