içinde

Çocuklarımızın Okullarına Güzel Bir Başlangıç Yapabilmesi İçin Velilere Öneriler

Önemli olan çocukları rahatlatan yaz alışkanlıkları birden bire kesmemektir. Hepsini bırak ve hemen ders çalışmaya başla komutları ters tepkilere neden olabilir. Bilgisayar-tablet, dışarıda oynamalar vb. unsurları yavaş yavaş belirli bir süreyle sınırlandırmakta fayda var. Yoksa okula gitmek çocuğa sevimsiz gelecektir ve bu, dirence sebebiyet verebilir.

Uyku Saati Önemli! Uyumaya Çalışmak Çocuğu Yorar!

Uykusunu almayan çocuğun verimli bir gün geçirmesi mümkün değil. Dolayısıyla yine aşamalı bir şekilde yatma saatinin geri çekilmesi çok önemli. Geç yatan bir çocuğu birden erken yatırırsanız uyku ritmi bozulur. Uyumaya çalışmak çocuğu yorar!

Çocuğu Okul Alışverişine Dahil Edin.

Çocukları okulla ilgili heveslendiren en önemli olaylardan biri de okul için yapılan alışverişlerdir. Fikirlerini merkeze alarak alınan her şey bir kat daha kıymetli olacaktır.

Önceden Okulu Ziyaret Etmek Motive Edici Etkendir.

Özellikle yeni bir okula başlanacaksa önceden gidip okulu gezmek, sınıf ve bahçeyi incelemekte yararlıdır. İlk gün kalabalık bir ortamda telaş yaşanacaktır. Bu telaşı azaltacak en önemli unsurlardan biri okulu önceden görmüş olmaktır.

Ayrılma kaygısı (Seperasyon) yaşayan çocuklar için hangi önlemler alınabilir?

Ailelerin fazla koruyucu davranışlarına alışık olan çocuklar okula başladıklarında tedirgin oluyorlar. “Çocuğumuzu koruyoruz” adı altında hep yakın tutulan ve her istediği üzülmemesi için yapılan çocuklar zorluklarla karşılaşınca tepki veriyorlar. “Seperasyon” dediğimiz ayrılık kaygısını yaşayarak terk edilmiş duygusunu yaşıyorlar. Bu tutumlardan sıyrılması gereken velilerin çocuklarını telkinlerle okula teslim etmeleri gerekmektedir. Okulla ilgili heveslendirici hikâyelerin anlatması çocuklar üzerinde olumlu etkilere sebebiyet vermektedir.

Okul Başarısı Hangi Temel Sebebe Bağlı?

Psikiloji biliminin çoğu alanında olduğu gibi burada da karşımıza veli tutumları çıkıyor. Çocuklar için en değerli geri bildirim göstergesi sevgidir. Fakat farklı aile tutumlarından dolayı çocuklara sevgi iletim şekilleri de farklılık göstermekte. Gelecek kaygısıyla birlikte çocuklar üzerinde kurulan baskıların mutsuzluğa, dolayısıyla iletişimsizliğe yol açtığı bir gerçek. Özellikle ders çalışma konusunda çatışma içerisine girilmeden anlaşma sağlanmalı. Özgüveni düşürecek cümleler ve kıyaslardan kaçınmak çok önemli. Anne baba davranışlarında tutarlılık otorite düzeni açısından son derece gerekli.

Okulla İlgili Baskı Yapmayın, Zorunluluklar Zihinde Kalmaz.

Okulun sadece ödev ve notlardan ibaret olmadığını veliler zaman zaman unutabiliyorlar. “Bak biz senin için çalışıyoruz” gibi cümlelerin özellikle çocukları “borçlu” hissettirir ve isteyerek yapılmayan çalışmaların fayda sağlamayacağına vurgu yapmalıyım. Zorunluluklar zihinde kalmaz.

Yazar Zengibar ÖZARSLAN

Psikiatri Uzmanı - İstanbul

Bir yanıt yazın

birgün

Bir Gün

hazırlanın-kıbrısa-gidiyoruz

Hazırlanın! Kıbrıs’a Gidiyoruz