içinde

Yılların Cildimizdeki İmzası; Kırışıklıklar Ve Botoks Tedavisi

Deri yaşlanmasının en önemli klinik göstergesi kırışıklıktır. Zaman içerisinde; dermal kollajen, hyaluronik asit ve elastin miktarının azalması ile hacim kaybı ve deride incelme meydana gelmektedir. Bu süreç özellikle güneş maruziyeti ve sigara gibi dış etkenlerle daha da hızlanır. Başlangıçta çizgi ve kırışıklıklarımız mimik yani aktif yüz hareketleri ile ortaya çıkarken zamanla dinlenme halinde bile görünür hale gelir.

botoks3

Botulinum toksin; C.botulinum adı verilen bir mikroorganizmadan elde edilen bir nörotoksindir. 2002 yılında FDA tarafından kırışıklık tedavisinde onaylanmıştır. Uygulandıktan sonra 24-48 saat sonra etkisi başlamakta ve 3-10 gün içinde maksimum seviyeye ulaşmaktadır. Statik kırışıklık dediğimiz dinlenme halinde de farkedilen kırışıklıklarda daha yavaş yanıt alınır. Derin statik çizgiler de ise tek başına bu tedavi yeterli olmayıp beraberinde başka tedavilerle kombine edilmelidir. Botoks enjekte edilen bölgedeki kasları gevşeterek kırışıklıkları azaltır veya yok eder. Ayrıca mevcut kırışıklığın zamanla derinleşmesini de engeller.

Kozmetik uygulamalarda en çok kaş arası, alın ve kaz ayağı dediğimiz göz etrafı çizgilerinin tedavisinde kullanılır. Kasların gevşemesi ve çizgilerin azalması ile kişide daha genç ve rahatlamış bir ifade oluşur. Botoks ile alt yüz ve boyun çizgileri tedavisi de mümkündür. Ayrıca el, ayak ve koltuk altında aşırı terleme tedavisinde de oldukça etkili ve güvenli bir tedavidir.

Kimler İçin Uygun Değil?

botoks-b1

Kırışıklık tedavisinde oldukça etkili olan bu tedavi bazı durumlarda uygun değildir. Çeşitli nörolojik hastalıklar, gebelik ve emzirme, ilaca aşırı duyarlılığı olanlar, toksinin etkinliğini artıran veya azaltan ilaç kullanımı, enfeksiyon ve kanama bozukluğu gibi durumlarda uygulanmamalıdır. Yine gerçekçi olmayan beklentisi veya korkusu olanlar içinde uygun bir tedavi değildir.

Nasıl Bir İşlem?

botoks-b2

Kas yapısı ve kasın kullanılma durumu kişiden kişiye değişebileceği için tedavi mutlaka kişiye göre planlanmalıdır. Uygulama bölgesi temizlendikten sonra kişinin ihtiyacına göre uygun dozlarda minik enjeksiyonlar yapılmaktadır. Ağrı eşiği düşük kişilerde gerekirse lokal anestezik kremler işlemden önce uygulanabilir. İşlemden sonra; dik pozisyonda kalmak ve uygulama yerlerine masaj yapmamak gibi dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Etki süresi, yine kişinin kas yapısı veya ilaç kullanımı gibi bazı faktörlere bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 3-6 aydır.

Riskleri Var Mı?

botoks-b3

Kozmetik işlemler için kullanılan Botoks uygulamaları sonrasında; uygulama alanında ağrı, morluk, kızarıklık ve ödem gibi geçici etkiler görülebilir. Ayrıca kaş ve gözkapağında düşme, maske yüz görünümü, kaş asimetrisi, diplopi gibi komplikasyonlarda nadir de olsa görülebilmektedir.

Örnek Uygulama, Öncesi-Sonrası
Örnek Klinik Uygulama 2016, Botoks Uygulaması Öncesi-Sonrası, Dr.Safiye KUTLU YÜRÜKER
Sonuç Olarak; kozmetik Botoks uygulamaları güvenilir ve etkin olmakla birlikte uzman olmayan kişiler tarafından yapılan yanlış uygulamalar sonucu istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle uygun kişilerde, doğru endikasyonda, doğru doz ve şekillerde yapılmalı ve mutlaka bu işleme yetkisi bulunan uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır.

Yazar Safiye KUTLU YÜRÜKER

Uzm. Dr. Dermatoloji

Bir yanıt yazın

130238

Biz Seni Unutmuştuk(!)

asla-asla-dememek-için

Asla, Asla Demeyeceksin Arkadaş!