içinde

İnsan Yiyici

“Demedi deme” diye bir lafımız var bizim. Sıklıkla da kullanırız. Karşımızdakini tembihlerken cümlenin sonu hep bu şekilde biter “demedi deme!”

İnsanoğlu nasihat dinlemeyi pek sevmez. Bizden daha bilgili ya da daha tecrübeli birilerinin bize neyi yapıp neyi yapmayacağımızı söylemesine kıl oluruz. Bu anlatılanların hepsini biliyoruz gibi gelir. Karşıdaki kişiyi ilk görüşte de sevmediysek eğer ağzıyla kuş tutsa da dinlemeyiz.

Meydana gelen her iş kazasından sonra da herkesin dudaklarından şu söz dökülür; “Ben demiştim!” felaketle sonuçlanan kazaların hemen hemen hepsi önceden tahmin edilen ve adeta “geliyorum” diyen vakalardır. Göz ardı ettiğimizden ya da umursamadığımızdan kaynaklı olarak yaşıyoruz iş kazalarını genellikle…

“Demedi deme ve ben demiştim” cümleleri arasında iş kazalarının oluşmaması için ne yapıyoruz peki? Hiçbir şey…

Tembih ve kötü sonuç arasındaki her şeyi her zaman yaptığımız gibi akışına ve Allah’a bırakıyoruz. Oysa tevekkül neydi; Gerekeni yaptıktan sonra takdiri Allaha bırakmaktı. Tekrarlayalım; GEREKENİ YAPTIKTAN SONRA…

Sizler için bir hesap yaptım; Ülkemizde yaklaşık olarak her 6 dakikada bir iş kazası meydana geldiğini kabul edersek yılda yaklaşık olarak 88.000 adet iş kazası yaşanıyor. Ülkemizin nüfusu ise; 81 milyon(Aralık 2017 itibariyle). Buda demek oluyor ki, her 920 kişiden biri iş kazası ile tanışıyor demektir.

Benim başıma gelmez diyerek yazılan, çizilen, söylenen onca şeyi duymazdan gelmeyiniz. Eğer çalışıyorsanız iş kazası geçirme potansiyeliniz var demektir. Siz değil sevdikleriniz çalışıyor ise onların uğraşacağı bir sıkıntı ile üzüleceğiniz konusunda sizleri uyarmak istiyorum.

İş kazaları insan yiyen bir canavardır. Dikkat edin sizi de yemesin…

Yazar İrfan SAYAR

Öğr.Gör., Maden Mühendisi, İş Güvenliği Uzmanı, İSG-SEN Genel Başkanı, Yazar
Kitapları
-İnsan Hayatı
-Çocuklarla İş Sağlığı ve Güvenliği

Bir yanıt yazın

eskiyen eskiler

Eskiyen Eskiler

uzun uzun

Uzun Uzun