içinde

Uçakta İlkyardım Gerekirse

Dün sabah erken uçağıyla İstanbul’a müşteri ziyareti için yola çıktık. Tabiki de THY ile uçmayı tercih ettik ama yaşadığımız bu manzara gerçekten bizi düşündürmeye yetti: Host ve hosteslerin ilk yardım eğitimi var mı?

Olay hemen önümüzdeki koltukta oturan beyefendinin kendimi iyi hissetmiyorum demesiyle başladı. Host tarafından şaşkınlıkla karşılanan durum sonrası beyefendi ayağa kalkmaya çabalarken koridorda yere yığıldı. Bilinci yerindeydi ancak gözleri bayılmak üzere olduğunu gösteriyordu. Host ne yapacağını şaşırdı. O sırada kahvaltı dağıtımı yapılmakta idi. İş arkadaşım hosttan bir yastık rica etti beyefendiye birilerinin yardım etmesi gerekiyordu neticede. Ayaklarını kaldırın diye hostu tembihledi. Bir şekilde yastık bulundu ancak beyefendiye bir takım ilk yardım soruları sorulması gerekiyorsa müdahale yapılması gerek olduğunu biliyorum. Geç gelen bir anonsla aramızda doktor var mı diye duyuruldu ama maalesef hasta kalp krizi mi geçiriyor yoksa şekeri mi düştü veya yükseldi ya da tansiyonu mu düştü, yükseldi ki genelde uçaklarda bu tip sorunlarla karşılaşılır bunun bilinmesi hastanın konuşturulması gerekiyordu. Host ve hostesten oluşan 4 kişilik ekipten biri hasta yerde yatarken öylece başında yeterince çekemediği oksijeni fazlasıyla tüketiyor diğerleri ise yemek dağıtmakla meşgullerdi. Özellikle bir tanesi de var ki ‘ peki ben şimdi nasıl yemekleri dağıtacağım bu adam yerde böle yatarsa ‘ diye ekip arkadaşına bir cümle kurdu ki iş arkadaşlarımızla biz birbirimize bakakaldık…  Bugün de aç kalsak ölmezdik heralde ama yerde yatan beyefendi için birşeyler yapılsaydı keşke de güvenliğimiz emin ellerde deseydik.

Beyefendi zor kuvvet ayağa kaldırıldı daha temiz serin havası olan uçağın Business tarafına götürüldü ama yürüyecek halde olmayan adama bir yandan meyve suyu içirmeye çalışan hostes, arkasında onu taşımaya çalışan host ve beyefendi yine yere kapaklandı.

Güç bela uçakta bulunan kuvvetli arkadaşlarla beyefendi doğrultularak koltuğa oturtuldu ve hemşire olduğu bildiren bir yolcu tarafından kontrolü yapıldı durum neticelendi diye umuyoruz çünkü artık gözden kaybolmuşlardı, perde çekilmişti.

Neyse ki beyefendi iyi olana kadar da uçağımız İstanbul’a inişini gerçekleştirdi.

Bizimse merak ettiğimiz uçakta çalışan host ve hostesler bu gibi durumlar için eğitim almıyorlar mı, ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar mı?, uçakta oksijen maskesi yok mu? ya da bir tansiyon aleti bulunmuyor mu?  Ben bir mühendisim yalnızca ilk anda kafamdan geçen sorular bunlar olay anında ama bir uçak personeli heralde bu konularda sürekli tekrar yapıyordur. Sadece uçak düşerse diye çıkış kapılarını can yeleklerini bilmek zorunda değiliz.  Yapmamız gerekenleri tekrar etmekle olmuyor maalesef. Bu soruların cevabını yazımı yayınladıktan sonra elbet araştıracağım ama bu kadar basit meselelerin çözümü elbet vardır kanısındayım. Ve herşey de olduğu gibi yaz geç usulü ise vay halimize.

Yazar Beste CANKURT

Siz Ve Biz BLOG Editörü - Adana

Bir yanıt yazın

tekno-k

Tekno – Haber Ekim 2016

renkkoru-k

Siz de Renk Körü Olabilir misiniz? Hemen Test Edin!