Derinliğine Kimse Sevgili Olamadı – Cezmi Ersöz

Zamanında birini çok sevip ayrıldıysanız, onu unutamadıysanız, biraz da ergence ruh haline girip melankolik takılmak istiyorsanız bu kitap tam size göre...


Kimi sevsem, onun hep uzakta bir sevdiği vardı, unutamadığı ilk aşkı ya da onu terk edip giden sevgilisi… Kimi derinden sevsem, o bir başkasını derinden hatırlardı. Öylesine çok sevdim ki onları, başkalarına duydukları sevgiyi anlatmalarını sessizce, içim acıyla kanayarak dinledim. Beni yitirmekten hiç korkmadılar; çünkü onlara göre fazla iyiydim; bu yüzden ilk anda vazgeçilebilirdi benden.

Beni terk edenlerden tek bir isteğim olurdu. “Ne olur, bir daha beni aramayın! Çünkü ben kolay unutamıyorum. Çünkü ben size duyduğum o akıl dışı aşk yüzünden keder bahçemi dağıtıyorum. Çocukluğumun o güzel bahçesini.” Böyle derdim onlara ama yine de ararlardı beni… Soluksuz ve umutsuz kaldıkları bir gece mutlaka akıllarına ben gelirdim… O, yedek sevgili!…
 (Tanıtım Bülteninden)

Arka kapağındaki cümlelerden çok etkilenerek TÜYAP fuarından almıştım bu kitabı ama maalesef okumaya başlayınca beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Oysaki vakti zamanında yazarın “Şizofren Aşka Mektup” ve “Yine Seninle Geldi Hayat” kitaplarını okumuş ve çok beğenmiştim. Belki yaş itibariyle, belki de içinde bulunduğum ruh hali gereğince beğenmişimdir ama bu kitapta çok da umduğumu bulamadım açıkçası. Yine de pişman mıyım okuduğuma, hayır! Farklı duygular hissederek, zaman zaman da kendimden bir şeyler bularak okudum kitabı.

“Aşk yüzün kadar yakın; ömrüm, yüzün kadar uzak sana…”

“Seninle geçirdiğim günleri, ömrümün geçmişine ve geleceğine dağıttım…”

“Yanındayken bile, özlerken seni… Şimdi uzakta özlemenin verdiği acıyı, nasıl anlatayım?”

“Onca zaman, nereden geldiğimi bilmeden yaşadım bu sürgünde… Dilini bilmediğim insanların arasında attığım çığlıklar duyulmadı… Yapayalnız kaldım… Şimdi, yavaş yavaş, birleşiyor parçalar… Ve ben geri dönmek için, artık çok geç olduğunu hissediyorum.”

“Yanlış bir hayat, doğru yaşanmaz.”

Bir değişiklik olsun, kitabın kötüsü mü olur, yanında bir de Leman Sam’dan Vedat Sakman’a kadar ünlü isimlerin müzikleriyle şiir CD’si varmış, bir şans verebilirim diyorsanız, sizi kitapla baş başa bırakıp iyi okumalar dilerim.


Asuman ATAGÜN

SizVeBiz BLOG Editörü, İstanbul

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri