içinde

Nedenini Bilmediğimiz Nedensiz Sorular

Türk Dil Kurumu insanı “Toplum hâlinde bir kültür çevresinde yaşayan, düşünme ve konuşma yeteneği olan, evreni bütün olarak kavrayabilen, bulguları sonucunda değiştirebilen ve biçimlendirebilen canlı” olarak tanımlıyor. Evet insan düşünen ama bazı şeyleri neden düşündüğünün cevabını bulamayan bir varlıktır. İşte onlardan bir kaçı…

Neden insanlar kendileri gibi olmayanlara uzunca bakar?

zenci bebek

Rengi farklıysa, dış görünüşü herkesten değişikse illa inceleriz o kişiyi. Zencileri mesela… Beyaz çarşafa boya verip vermediklerini anlarcasına süzeriz baştan aşağıya. Hadi çocuklar daha şaşkınlıkla bakıyor da büyükler, size noluyor?

Neden insanlar arada bir sayı tutarlar?

про знаки зодиака представляем характеристику людей по датам рождения

Birisi “1 ile 10 arası sayı tut” dese %90’ı arada sayıları tutar. Çoğumuzun aklına 1 ya da 10 gelmez. Onlar deşifre oldular diye mi düşünüyoruz acaba?

Neden insanlar pişti olunca rahatsız olurlar?

i AykiCBVl

Gittiğimiz yerde birebir aynı kıyafetli başka birini görünce neden hemen rahatsız oluruz? Hatta çıkarmaya çalışırız üstümüzdekileri? Ne güzel işte, “ortak zevklerimiz varmış” ya da “bende daha güzel duruyor” gibi yorumlama şansı doğururken neden bu rahatsızlık?

Neden insanlar fermuarı açık olan birine bunu kolaylıkla söyleyemez?

utanılan durumlar

Bakılan yerin tuhaflığından mıdır yoksa sapık lanse edilmekten mi korkarız acaba? Nedenini bilmesek de kolay kolay söyleyemeyiz karşımızdakine. Bize söylenirse de utanır, kızarır, bozarırız… Ne olmuş canım, insanız; unutabiliriz. İnsanız; açık olduğunu görebiliriz.

Neden insanlar sağlıksız şeyleri ilgi çekici bulurlar?

SaYlYksYz yiyecekler listesi yayYmlandY

Aslında soru şöyle olmalı; Neden sağlıksız şeyler hep güzeldir? Şeker, çikolata, kızartma, sigara… Sağlıklı olsalardı dünya daha güzel bir yer olmaz mıydı sizce de? O zaman da çekicilikleri mi azalırdı ki acaba?

Neden insanlar muhabbet bitince havadan sudan konuşur?

kız istemeMuhabbetin akıbetini başka bir konuyla belirleyemiyor muyuz ki? Hem de yaş, cinsiyet fark etmeksizin en kurtarıcı konudur. Özellikle de kız isteme sahneleriyle özdeşleşmiştir kendisi.

Neden insanlar harita üzerinde hemen yaşadığı yeri arar, bulur?

yaşadığı yer

Dünya haritasını görünce Türkiye’yi, Türkiye haritasını görünce yaşadığımız yeri ya da memleketlerimizi bulmaya çalışırız. Neden ki? Harita üzerinde varlıklarını görememekten mi korkumuz 🙂

Neden insanlar çok gülünce ağlayacağına inanır?

Nedenini Bilmediğimiz Nedensiz Sorular

Bu karamsarlık niye? Doğamızda mı var yoksa toplumsal bir öngörü mü belli değil ama herkesin içinde bir yerlerde vardır bu his. Yine de gülün gülebildiğiniz kadar… Sonunu düşünmeyin.

Neden insanlar ölümlü olduğunu bildikleri halde ölümsüz gibi yaşarlar?

dunyanin en tatli yasli ciftleri

Özellikle de gençler… Gençlere ölüm uğramaz gibi yaşarlar. Sanırız ki önümüzde bitmek tükenmek bilmeyen anlar var… Ama ne demişler; BUGÜN GERİYE KALAN HAYATININ İLK GÜNÜ… Ne yapmak istiyorsanız zaman geçirmeden yapın…

Neden insanlar böyle sorular bulmaya çalışırlar?

soru bulma

İşte listedeki en cevapsız soru bu 🙂 Niye böyle bir şeye kalkıştım bilmiyorum ama aklıma takılanları sizlerle paylaşmak istedim.

Sizin yok mu böyle merak ettiğiniz cevapsız sorularınız?

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

Bir yanıt yazın

Güneşe Hasret Yaşanan Bir Hayat

Güneşe Hasret Yaşanan Bir Hayat!

Omurga Eğrilikleri

Skolyoz (Omurga Eğriliği) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?