içinde

Siz de Renk Körü Olabilir misiniz? Hemen Test Edin!

Renk körü insan tanıdınız mı hiç? Onunla renklerden konuştunuz mu, ya da nasıl görüyor nesneleri karşılaştırıp hiç karşılıklı eğlendiniz mi? Ben yaptım:)

Erkek arkadaşım renk körü olunca farkındalık oldu ,merak etmeye başladım ve inceledim bende; onların gözlerinden nasıl görünüyor dünya renkleri diye. Ve de  bu renk sana çok yakışmış dediğinde acaba beni hangi renkte gördüğünü merak ettiğim için, ya da kırmızı diye yeşil elmayı elime tutuşturduğunda neler oluyor diye düşünürken internette gezinmeye başladım. Ve şaşırdığım spektleri sizlerle de paylaşacağım ama öncesinde nedir bu renk körlüğü öğrenelim basitçe.

Wikipedia tanımını şu şekilde yapmış: bir canlının görme merkezinde özel bir pigment molekülünün bulunmaması veya gerektiğinden az bulunmasıdır, demiş.  Evet, yani bazı renklerin ayırt edilememesinden kaynaklanmaktadır. Ekleyecek olursak bu bir rahatsızlık değil kalıtımsal bir durumdur. Kişinin; kırmızı, mavi ve yeşil renklerinden bir veya bir kaçını ayırt edememesiyle ortaya çıkan bozukluktur. Gece körlüğünde ehliyet gün doğumundan gün batımına araç kullanabilir gibi şarta bağlanmasına rağmen; Renk körü olanlara şartsız ehliyet verilmesinin sebebi bu renkleri ayırt edemeseler bile ışıkların sıralaması dünyanın her yerinde aynı olmasına bağlıyorum.

renkkoru-karikatur

Peki bu teşhis nasıl konuyor?

Renk körlüğünün açığa çıkarılması ve ayrıca renk körlüğü veya renk görme eksikliği tipinin belirlenmesine yarayan pek çok test vardır.  Ishihara, Farnsworth Munsell D-15, Farnsworth Lantern bu testlerden bazılarıdır.

Mini Test:

Eğer siz de renk körü olup olmadığınızı merak ettiyseniz veya sırf onların gördüğü dünyanın nasıl bir renk skalasında olduğu sizi düşündürdüyse aşağıda bulunan linke tıklamanız yeterli olacaktır.  Çıkan sayfada sağ üstten ‘color blindness tests’ e tıklayıp istediğiniz testi cevaplandırabilirsiniz. Kendinizden eminseniz bile keyif alacağınızı düşündüğüm bir internet sayfasıdır, içinde gezinip güzel bilgiler edinebilirsiniz:)

Renk Körlüğü İçin Ayrıntılı Test Deneyebilirsiniz..

Colblindor — Color Blindness Viewed Through Colorblind Eyes

Son noktayı ayrıntılı göz muayenesi sonrasında göz doktorlarının koyacağını unutmamanızı hatırlatırım..

Yazar Beste CANKURT

Siz Ve Biz BLOG Editörü - Adana

Bir yanıt yazın

Air hostess helping a kid

Uçakta İlkyardım Gerekirse

demans-k

Acaba Bunadım mı? Demans Nedir?