içinde

Koşun Koşun… Ev İzolasyonunda Yapılacaklar Listesi Çıktı!

Gerçekten de bu bahar, biz insanlar için çiçek açmıyor, bu güneş biz insanlar için doğmuyor 2020’de. Çok su içtikleri için itlaf edilen develer, hayvan pazarlarında çaresizce ölümü bekleyen kediler, köpekler, yok edilen ormanlar için geldi bu bahar. Ve bunu gözle göremediğimiz mikroskobik bir canlı yaptı. İnsanlığı eve hapsetti ve doğayı kendi haline bıraktı. Dışarı çıktığımızda doğaya ne kadar iyi davranmamız gerektiğini umarım öğrenmiş oluruz. 

Peki doğa dışarda çiçeklerini açarken biz evde ne yapabiliriz? Sizin için düşündüm taşındım ve işte benden size tavsiyeler…

1. Kitap Kitap Kitap

Kitap okumayı elbette listenin en başına koymak istiyorum. Sosyal medya, televizyon, internet sürekli koronavirüs haberleriyle meşgul. Çoğu asparagas. Dışarı çıkma zorunluluğunuz yoksa işte size çook keyifli bir fırsat kendi kütüphanenizi oluşturun ya da var olan kütüphanenizi zenginleştirin. Kitap incelemeleri için benim de yakından takip ettiğim sevgili yazarımız Asuman Atagün ‘ü takip etmenizi öneririm.

2. Bir Yabancı Şarkıyı Ezberleyin

İçimizi kıpır kıpır eden bazen de sözlerini anlamadığımız ama müziğine bayıldığımız, arabada son ses açıp da dinlediğimiz; ancak tüm sözlerini tam ezberleyemediğimiz şarkıyı ezberleyin. Hem dil gelişimine de katkı. Üstelik kendinize yapacağınız iyi bir de yatırım olarak düşünün.

3. Kesinlikle Sporu Bırakmayın

Biliyorsunuz spor salonları da kapandı. Üstelik benim de tam yazılayım bir spor salonuna dediğim vakitte covid-19, taş koydu planlarıma. O halde evde günde en az 15 dakika egzersiz yapmanın ruhunuza ve bedeninize iyi geldiğini göreceksiniz. Ben instagramda squats sayfasını takip ediyorum. Yeni hareketler de öğreniyorum. Bu yaz için beach booty yapacaktık ama home booty yaparız biz de ? İzolasyon süreci bittiğinde koca bir göbek ve popoyla zaten çıkmak istemeyeceksiniz; o yüzden tedbirinizi alın. 

4. Vücudunuza Bakın

Güzellik merkezleri de yalan oldu. Aylık cilt bakımlarımız, karbon peelinglerimiz, hydrafaciallarımız bir kaç ay askıya alındı. Ellerimiz sıvı sabun, kolonya, dezenfektan üçlüsü arasında gidip gelirken gergedan derisine dönüştü haliyle. Ama benim gibi obsesif olduysanız o ellere çare yok. Bugün sırf rüyamda corona olduğumu gördüğüm için daha dün temizlediğim evi dezenfektanla koltuklardan kapı kollarına prizlere kadar bir daha silince haliyle bende pambuk eller kalmadı. Ama cilt için siyah noktalarla sıkı bir mücadelem var. Siz de bu dönemde evde bakımınızı atlamayın. Hazır makyaj da yapmıyorken arındırın cildinizi.

5. Yeni Tarifler Deneyin

Pek çoğumuz vakit kalmayınca hemencecik dışarıdan söylerdik yiyecek bir şeyler. Şimdi dışardan gelebilecek minicik covid-19’a karşın ekmeklerimizi bile evde yapmaya başladık. Daha geçen hafta ekmek yapımı için birbirine meydan okudu instagram ailesi. Ekmek fırınına döndü site. Sürekli yemek düşünmeyin elbet ama çok sevdiğiniz ama uğraştırıcı olan bir yemeği yapın. Ben bugün içli köfte yapacağım. Kıymayı dinlendirirken yazıyorum size bunları ? 

6. Film Tabi ki

Gupse Özay’ın son filmine gidecektim sinema salonları kapanmadan önce. Seviyorum onun aile içi ilişkilerdeki gerçekleri mizahi anlatışını. Son filmi de eltililik ile alakalıydı. Hiç girmediğim bir savaş ama olsundu biraz gülerdim, 7. Koğuştaki Mucizeyi sinemada salya sümük izledikten sonra iyi gelecekti. Şimdi evde ne izleyebilirize bakalım. Netsfliks (Bu söylemi Murat Övüç’ten duyunca hoşuma gitti) olanlar şanslı. Şimdi de La Casa De Papel başladı. Ben de Netsflikse bağlanırsam öneri veririm. Sizin varsa bu gönderinin altına yazın. 

7. Oyun Öğrenin

Çekirdek değil de geniş bir aile iseniz; en sevdiğim oyun tabu’yu önerebilirim. Ancak hiç bilmediğiniz ya da yarım yamalak bildiğiniz oyunları da öğrenip keyifli vakit geçirebilirsiniz. Biz evde Turner diye bir oyun oynuyoruz. Strateji oyunu ve oldukça keyifli. 

8. Bir Uğraş Edinin

Sadece internete takılı kalmayın. Mesela hanımlar evinizde tecrübelerinden faydalanacağınız bir büyüğünüz varsa makrume, kaneviçe öğrenin. El emeği bambaşka bir şeydir. Küçükken makrume yapardım El işi örgüler yapıp satardım ben mesela, Bunları yapıp ilerlerseniz bütçenize bile faydası var. 

9. Dans Edin

Bu bizim her akşam yaptığımız bir etkinlik. Apartmanda yaşamıyor olmamızın avantajını da kullanıp kızımla son ses en sevdiğimiz müzikleri açıp dans ediyoruz. Bazen baba da bize katılıyor ve enerjimiz tükenene kadar dans ediyoruz, bir güzel de ter atıyoruz. Egzersiz yapamıyorsanız da dans edin.

10. Temizlik Yapın

Dip köşe temizlik yapın. İmandan gelir üşenmeyin. Kapı kollarından, prizlere, koltuklardan dolap üstlerine her yeri dezenfekte edin. Bunları sadece hanımlar için söylemiyorum erkekler siz de evdeyken tabi iş bölümü yaparak yardımcı olun hanımlara. Ayrıca düzenli bir odanın verdiği hazzı anlatamam size. Bana inanılmaz keyif veriyor size de tavsiye ederim.

11. Online Eğitimlere Katılın

Biliyorsunuz bu sıralar her şey online oldu. Online bir eğitime katılıp vaktiniz daha sağlıklı değerlendirebilirsiniz. Biz kızımla ingilizce bir kanal takip ediyoruz. Zaten yabancı müzik de dinliyoruz sürekli. Bu izolasyonun en güzel yanı benim için o zaten. Bazı günler kızım ofise benimle gelse de yanımda yakınımda gözümün önünde olması covid-19’un bana tek kıyağı.

12. Bir Evcil Hayvan Sahiplenin

Şu sıralar en çok istediğim şey aslında bir kedi sahiplenmek. Hem de şu suratı sürekli memnuniyetsiz olan İran kedilerinden. Köpek de olabilir. Hepimiz ailemizle yaşamıyoruz. yalnızlar için birebir. Can yoldaşı olabilecek bir canlı işte evin içinde. 

13. Victoria Secret Defilesi İzleyin

Bu sene yapılmamasının varmış bir sebebi. Zaten güzel olmayacak bu yıl deyip yapmadılar defileyi demek. Şimdi eskilerini izliyorum. Özellikle Taylor Swift’in Trouble şarkısını seslendirdiği bölüme bayıldım. 

14. Son Olarak… Sevişmeyin

Covid-19 hayatımıza girmeden önce olsaydı size bu tavsiyeyi asla vermezdim; ama artık sıfır temasa razı gelmek zorundayız. Evde dışarıya gitmek zorunda olan ebeveyn var ise ondan uzak durun ? 

Sağlıklı günlerde görüşmek üzere…

Yazar SMYRNA

Siz Ve Biz Blog Editörü
Always Hope But Never Expect - Adana

Bir cevap yazın

Muzo Geri Döndü…

Korona Bizim İçin Dışarda, Sen #EvdeKal Türkiye