içinde

Bunun Adı Özgüven mi?

Bir ebeveyn ve eğitimci olarak toplumsal geleceğimiz olan çocukların, özgüvenli bireyler olmasını bende herkes gibi önemsiyorum.

Bunun için; çocuğu başarma duygusu ile tanıştırmanın, değerli olduğunu, sevildiğini ve kendisi olarak kabul edildiğini, diğer çocuklarla eşit olduğunu hissettirmemiz gerektiğini her fırsatta derslerimde öğrencilerimle de paylaşıyorum.

Toplum olarak eskiden çocukların fikirlerini ifade etmelerine fırsat vermez, çocuk ne anlar mantığıyla çocuk yetiştirirdik -ki bu tutum yanlıştı-. Çocuğun bir birey olduğunu, duygularına, düşüncelerine, kararlarına saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayalım, çocuğun gelişimi, değeri, psikolojisi hakkında duyarlılık oluşturalım derken şu günlerde de başka bir problemle karşı karşıyayız.

Bu sorun günümüz çocuklarında, özellikle de gelir düzeyi yüksek ve eğitimli ailelerin çocuklarında çok daha fazla yaşanıyor. Aileler özgüvenli çocuk yetiştirmeyle, şımarık çocuk yetiştirmeyi birbirine karıştırmaya başladılar. Özgüvenli çocuk kural, sınır tanımayan, sorumluluk almayan çocuk değildir.

Çocuğun ailesini yönettiği, ailenin çocuğun bütün sorumluluklarını onun yerine üstlendiği ortamlarda özgüvenli çocuk yetiştirmeyi planlarsak hata ederiz. Çocuğun her istediğini yapabilmesi, söyleyebilmesi ve bu konuda sınır tanımaması onu özgüvenli yapmaz. Bugün ergenlere baktığımda bu hatalı tutumun yansımalarını üzülerek görüyorum.

Dışarıdan gözlemci olarak farklı ortamlardaki gençlere baktığımda sıklıkla her davranışı kolayca, düşünmeden yapabilen, her sözü karşıdaki muhatabının konumunu dikkate almadan söyleyebilen, her konuda kendini haklı gören gençler görüyorum. Daha geçenlerde bir grup gencin sınıfta öğretmenlerine yaptıkları hareketleri görmeyen kalmamıştır sanırım.

Ne büyük özgüven ama!!!

Zekayla birleşmemiş, ahlakla yoğrulmamış bir özgüven en az özgüvensizlik kadar zararlıdır oysa. Demem o ki söz hakkı verelim ama toplumsal kuralları da öğretelim çocuklarımıza. Sevelim ama insanlara saygı göstermeyi de öğretelim. Onun haklarını çiğnemeyelim ama ona da başkalarının hakkını çiğnetmeyelim.

Lütfen şımarıklık ve saygısızlıkla özgüveni birbirine karıştırmayın…

Yazar Neslihan SALTALI

Doçent Dr, Okul Öncesi Eğitimi - Ordu
Kitapları
-Çocuk Hakları ve Koruma

Bir yanıt yazın

Saka mi yapiyorsunuz

Şaka mı Yapıyorsunuz?

oyunla öğrenmek

Bırakın! Çocuklar Oyunla Öğrensin