içinde

Arabesk.

TDK ya göre Arap müziğini andıran, genellikle karamsarlığı konu edinen bir müzik türü olarak tanımlanmış. Coğrafyamızda müziğimiz bile acılara batmış. Müslüm, Ferdi, Orhan, Azer uzayıp gider liste. 70 ler 80 ler 90 lar bir çok nesil bunlarla büyümüş bunlarla acılarını dindirmeye çalışmış. Mesela sigarayı içince rahatlıyorum diyen kendimde dahil bir çok kişi gördüm. Aslında sigarayı içmek bir daha ki sigarayı içmek içinmiş. Ara verdiğim  zamanlarda ne kadar rahat ediyorum anlatsam kelimelerim yetmez.

Arabesk de bana göre böyle bir şey. Rahatladığını düşünürken insan aslında daha fazla acıya batıyor. Acılara batmamış bir aşk var mı? Var mı sevdiğini doya doya sevebilen? Doya doya severken sevilebilen. Ne kadardır raf ömrü? Arada açar bende dinlerim. Ama kendi anlamak istediğim şekilde anlayarak. Aklıma gelen bir kaç söz var.

Cemal safiden düşlerimde incitsem günlerce uyuyamam. Sana değil saçının bir teline kıyamam. Yıllar sonra dönsen de ulan nerde kaldın diyemem. Seni kırmam imkansız. Bakar mısın dizelere? Sözlere.

Ya da aşık gibi sevmezsen kardeş gibi sev beni. Ya da nikahına beni çağır sevgilim. Yaw arkadaş bu nasıl ezikliktir. Yıllarca gitsin ne pok yediği belli olmasın sen meyve ver. Aşık gibi sevme ama göreyim seni dayanamam modunda bekle. Ya da nikah şahidi ol. Yok yok tapın tapın hepiniz tanrılarınıza. Karşılık var mı desen o da yok. Hadi sen eziksin rezilsin ne diye millete kaktırıyorsun müzik adı altında.

Kaç nesil böyle zehirlenmiş. Bir çok kişi anlayamadan göçmüş gitmiş belkide. Geçenlerde Murat Göğebakan hemşehrimizden yaralıyı dinleme fırsatım oldu. Karısı terketmiş merhumu. Şöyle bir yeri aklıma takıldı. Bırakıp gittiğin günden beri yaralı kalbimle öylesine seni beklemekteyim. Mekanı cennet olsun. Üzüldüm ayıkamadan gittiği için mevzulara.

Bir de yabancı rock müziğine baktım. Evet sözler bildiğin arabesk. Ama nasıl coşkulu çalıp söylüyorlar. Unforgiven mesela. Bildiğin arabesk. Jon amcadan always arabesk. Hayran olmamak elde değil. Düşünen sorgulayan ona göre hareket eden insanlardan olalım. Düşmeyelim tuzaklarına. Mutlu Mesut yaşayıp gidelim. Gülelim eğlenelim:)

Neyse bende daha fazla dalmayayım arabeske. Bana müsade arabesk.

Yazar Yılmaz Çelik

Bir cevap yazın

Kara Kitap – Orhan Pamuk

Bana Bir Senemi Geri Ver!