içinde ,

Bizi Rahat Bırakın!

Çok klasik bir cümleyle başlayacağım, neresinden başlayacağımı bilmediğim bir yazı olacak ama olabildiğince gerçekten ne durumda olduğumuzu yazmak istiyorum. Olabildiğince yalın ve gerçekçi…

Benim başıma gelen bir olayla başlamak istiyorum,

Arada tek başıma kalmak için kendime zaman ayırdığım oluyor, o gün yine öyle bir gündü. Kitabımı ve suyumu alıp bizden biraz uzakta olan büyük bir parka gittim. Hava çok güzeldi, etrafta kimseler yoktu ve tam istediğim gibiydi. Kitabı biraz okuyup etrafı izlemeye başladım ama karşımda duran bir adam dikkatimi çekti, her dönüp baktığımda bana bakıyordu. Etrafı izlemeyi bırakıp göz göze gelmemek için kitabı okumaya devam ettim ve diğer tarafa döndüm görülmeyecek şekilde ama hiçbir şey fayda etmedi adam tekrar karşıma gelip oturdu. Daha fazla dayanamayıp başka yere geçtim adamın olduğu yerden on dakika uzaklıkta başka bir banka oturdum. Ama hiç geçmeden tekrar karşıma geçip oturdu, telefonla arkadaşımla konuşuyordum korktuğum için! Her baktığımda bütün bu rahatsızlıklar yetmezmiş gibi elleriyle bana işaret ediyordu, ne yaptığını anlamıyordum. Daha fazla dayanamayıp eve gitmeye karar verdim, hızlıca kalktım, merdivenlerden indim ama adam da bana doğru hızla geliyordu, korkum o kadar artmıştı ki…( Adamın evli hatta çocuk sahibi bile olduğundan emindim çünkü büyüktü. ) Biraz daha yürüdüğümde bir tane adamı gördüm bankta oturuyordu, etrafta hiç kimse yoktu ve gündüz vaktiydi. Oturan adamın yanına gittim ve bir adamın beni takip ettiğini çok korktuğumu anlattım ama ağlamamak için de kendimi zor tutuyordum. Adam, umursamazca ‘burada kal seni takip etmeyi bırakana kadar’ dedi ve arkama bakınca adamın hızla gittiğini gördüm…

Bir erkekten korktuğum için başka bir erkekten yardım istedim. Ve benim güvende olmam için yanımda bir erkeğin olması gerektiğini anladım, ben tek başıma bir yerde oturamam, tek başıma gezemem, istediğim gibi giyinemem çünkü ben bir kadınım!

Burada anlattığım sadece başıma gelmiş çok küçük bir olay, bütün bunları ben bir kadın olarak her dışarı çıktığımda yaşıyorum, tek başıma her gezdiğimde, oturduğumda yaşıyorum. Yoldan geçerken maruz kaldığım o gözler bütün bedenimde geziyor, bütün hayallerinde geziyorum sadece kısa bir süreliğine ve ben laik bir ülkede yaşıyorum!

Biz kadınlar dünya kurulduğundan, insanlık var olduğundan beri bütün sıkıntıları yaşıyoruz,

Eski yunanda tapınaktaki kadınlar tecavüze uğradıkları zaman suçlu bulunmaları; çünkü bir kadının vücudu gösterişli olduğu için muhtemelen kadın teşvik ediyordur bu yüzden kadın örtünmek zorundaydı! Orta çağda bir kadın rüyasında kapitalizme ters düşen bir rüya gördüğü için cadı olarak adlandırılıp ateşte yakılmıştır! Kadın, savaş esiri olarak ele geçirildiği zaman ganimet olarak alınıp onuncu eşlerinden onuncu cariyelerinden sadece biri olarak alınıyordu, vücut hatları belli eden kıyafetler giydikleri için, tecavüze uğramamaları için örtünmeleri gerektiği söylenmiştir; çünkü kadın değerlidir diye bir de palavra uydurulmuş ve kadın ne istediği gibi giyinebilir ne istediği gezebilir, ne istediği gibi evlenebilir! Sadece kadın olduğu için erkeğin aldığı maaşın yarısını alan kadınlar olmuştur ve hala olmaya devam ediyor! Sebebi ise sadece kadın oldukları için! Ve günümüzde de saymakla bitmeyen bahanelerle dolu nedenler olduğu için her gün kadınlar ölüyor.

Bir kadın mini etek giyerse tecavüz ve ölüm için bir sebep, bir kadın kocasına baş kaldırırsa ölmesi için bir sebep, bir kadın gece dışarı çıkarsa ölmesi ve tecavüze uğraması için bir sebep, bir kadın otobüse binerse ölmesi için bir sebep, bir kadın iş başvurusuna giderse ölmesi için bir sebep, bir kadın tecavüze uğrayıp hamile kalırsa ölmesi için bir sebep, bir kadın bakire değilse ölmesi için bir sebep, bir kadın okuldan eve giderse ölmesi için bir sebep, bir kadın boşanmak isterse ölmesi için bir sebep, bir kadın sevgilisinin evine giderse ölmesi için bir sebep, bir kadın tayt giyerse ölmesi ve tecavüze uğraması için bir sebep, bir kadın nefes alıyorsa ölmesi için bir sebep; bir kadın, kadın olduğu için ölmesi için bir sebep.

Hayır! Hiçbir yasa, hiçbir madde, hiçbir din, hiçbir ideoloji bir kadını koruyamıyor. Kadın, kadın olduğu için suçlu, ben nefes aldığım için, istediğim gibi giyindiğim için, dışarı çıktığım için hatta güldüğüm için suçluyum!

Ben hiçbir dini, hiçbir yasayı, hiçbir maddeyi kabul etmiyorum. Ben bir kadın olarak rahatça nefes almak, gezmek, giyinmek istiyorum. Bir kadın olarak da değil bir insan olarak yaşamak istiyorum, yaşamak istiyoruz, Artık bizi rahat bırakın, bütün ideolojiler için söylüyorum: Biz kadınları bir yerlere, belli kalıplara, belli dinlere sokmayı bırakın.

Yazar Sizüçen

Bir yanıt yazın

Tanımsızım

Son Alkışlar