içinde

Ata’nın İzinde Devr-i Alem

Bir adam… Çocukları çok seven, en sevdiği yemek kuru fasülye pilav olan, Matematik’te başarılı, yabancı dillere meraklı, ‘Çalıkuşu’ başucu kitabı olan, savaş meydanları dışında kan görmeye dayanamayan, yüzmeyi çok seven, bütün gömlekleri beyaz olan, bir ağaç için köşkün yerini değiştirmek isteyen, Valsi çok seven, Zeybek’in en çok yakıştığı adam…Türkiye’deki hemen hemen bütün illerde okullara ya da cadde isimlerine adı verilen büyük insan… Sadece Türkiye’de değil dünyada da adının yaşadığı bir kaç yeri paylaşmak istedik…

Budapeşte – Macaristan

Buda Kalesi’ne çıkan yollardan birindeki Atatürk Yürüyüş Yolu…

Karlovy Vary – Çek Cumhuriyeti

Atatürk ağır bir böbrek hastalığı nedeniyle bozulan sağlığına kavuşmak için 1 Haziran/28 Temmuz 1918 arası Karlsbad’da tedavi olmuştur. Karlsbad bir hastane ve termaloji şehridir. Bugün Çek Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan ve adı Karlovy Vary olan Karlsbad, o sıralar Avusturya/Macaristan İmparatorluğu sınırları içindedir. O dönemde kaldığı otelin giriş kapısında otelde kalan ünlü isimlerin adıyla birlikte Atatürk’ün de adı yazılıdır.

Bişkek – Kırgızistan

Atatürk Parkı Bişkek’in en büyük parklardan biridir. Bu parkta törenler ve kutlamalar yapılır.

Aşkabat – Türkmenistan

Başkent Aşkabat’taki Atatürk Meydanı 1998 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in ziyareti sonra açılmıştır. Meydanda bulunan anıt ise Türkmen halkının Türk halkına gösterdiği değerin bir kanıtıdır.

Bakü – Azerbaycan

Her zaman ülkemize dost olan Azerbaycan’da bulunan Atatürk Parkı hem ulaşımıyla hem de temizliğiyle gözde mekanlardan biri…

Santiago – Şili

Atatürk Anıtı’nın üstünde bulunan rölyefte şöyle yazıyor;

“Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu, vatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali… Bütün hayatını Türk Milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meş’ale olarak yaşamaktadır!”

Kuşimoto – Japonya

Kashiwazaki şehrindeki Türk Köyü’ne yerleştirilen ama 2004 depremi sonrası koruma altına alınan Atatürk Heykeli, Ertuğrul Fırkateyni’nin battığı Kushimoto’ya taşındı. Heykel 7.5 metre yüksekliğinde ve 4 metre genişliğindedir.

Belçika

Belçika`nın Almanya sınırı yakınında, Vise kentine bağlı Cheratte Kasabası’nda bulunan Mustafa Kemal Atatürk`ün adını taşıyan meydan maden ocaklarında çalışmak için Belçika`ya gelen Türk ailelerin yaşadığı bölgededir. Meydan bölgedeki Türkler`in gurur kaynağıdır.

Mexico City – Meksika

Başkent Mexico City’de bulunan Saat kulesi Meksika’nın bağımsızlığının 100. yıl dönümünde Türk vatandaşları tarafından hediye edilmiştir. Daha sonra yapılan Atatürk Anıtı ise Le Reforma caddesinde bulunur.

İsrail

Mustafa Kemal Atatürk anısına yaptırılan bu anıtta “Yurtta sulh cihanda sulh” sözü ve ” Bütün Türk Milleti ve Türkiye’yi seven İsrail Halkı sana ebediyen minnettar kalacaktır.” yazmaktadır.

Amsterdam – Hollanda

Anıtta iki dilde  “Yurtta Sulh, Dünyada Sulh” yazılıdır ve bütün yabancı ülkelerde Atatürk’ün en benimsenmiş sözü olduğunun bir kanıtıdır.

Wellington, Yeni Zellanda

Atatürk Anıtı başkent Wellington’ın Tarakina Koyu’nda Cook Boğazı’na bakan taraftadır.  Anıtın orada olma sebebiyse bulunduğu yerin Gelibolu Yarımadası’na benzemesindendir.

Caracas, Venezuela

Venezuela’nın başkenti Caracas’ta bulunan bir parktaki heykelin altında ”Modern Türk Devletinin kurucusu Kemal Atatürk” yazmaktadır.

Havana, Küba

Küba’da Atatürk’ten başka hiçbir yabancı devlet adamının heykeli bulunmamaktadır.

Atatürk Heykeli’nin altında Türkçe ve İspanyolca olarak ”Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu – Yurtta Barış, Dünyada Barış ” yazmaktadır.

Bükreş, Romanya

Romanya’daki Atatürk Meydanı ve bu meydanda bulunan  Atatürk Büstü…

Canberra – Avustralya

Anzac Savaş Anıtı karşısındaki Atatürk Anıtı, Çanakkale Muharebesi’nde şehit düşen Türk ve Anzak askerlerinin anısını yaşatmak için yapılmıştır. Tarihte ilk defa bir savaş iki ülke arasında dostluk bağının kurulmasına neden olmuştur.

Albany – Batı Avustralya

Atatürk Anıtı 2002 yılında Batı Avustralya’nın güneyinde bir liman kenti olan Albany şehrinde açılmıştır.  1915 yılında Türkiye’yi işgale gönderilen ve Gelibolu’da çıkartma yapan ANZAC askerlerinin ayrıldığı liman kenti olmasından dolayı anıt bu kentte yapılmıştır, Çanakkale’de de bir koya ‘Anzak Koyu’ adı verilmiştir.

Washington  – ABD

Atatürk’ün ölümünün 75. yıldönümünde, ülkenin kamu alanında sergilenen ilk Atatürk Heykeli açılmıştır.

Ülkemizde olduğu gibi dünyada da sokak ve caddelerde de Atatürk’ün izlerine rastlanmaktadır.

Dhaka, Bangladeş

dhaka

Kemal Ataturk Avenue(cadde)

Islamabad, Pakistan

islamabad-pakistan

Ataturk Avenue(cadde)

Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti

dominik

Calle Mustafa Kemal Ataturk

Rotterdam, Hollanda

hollanda

Atatürkstraat

Yeni Delhi, Hindistan

yenidelhi

Mustafa Kemal Ataturk Marg Caddesi

Roma, İtalya

roma

Largo Mustafa Kemal Atatürk

Yabancı devlet adamlarının bile “Çağının, belki de tüm tarihin en olağanüstü kişilerinden biri, bir dahi, kıymetli bir devlet adamı” olarak tanımladıkları büyük insan… Ruhun şad olsun…

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

Bir yanıt yazın

yayınevi-emek hirsizlari

Emek Hırsızlığı Yapan Yayınevlerine Dikkat Edin!

new-finalFA0504

Akıllı Telefonlar Neden Akıllı?