içinde

Pandemi Döneminde Olası Düğün Senaryoları

Neden ısrar ettiğinizi ve illa ben düğün yapacağım dediğinizde başınıza nelerin geleceğini yazdım, önceki yazımda. Madem düğünsüz olmaz diyorsunuz, 1 Temmuz’da açılacak düğün salonları genelgesini de dayanak alarak bir kaç önerimiz olsun da 2. dalgaya serdiğimiz kırmızı halıyı kaldıralım şu yerden. Bu konuda bağışıklık sistemi zayıf olan biri olduğum için biraz daha fazla tedirgin ve biraz daha fazla obsesifim. Aslında direkt EV-LEN-ME-YİN diye yazıp nokta koymak isterdim; ama ikna olmuyorsunuz müstakbel gelinler damatlar.

Şimdi genelgeye ve senaryolarımıza bakalım:

  • 3 – 4 saatlik düğünler artık hayal. Öyle ki sonunda yapılan After partyler de yalan oldu. Evinize taşımayın akıllı olun. Bulaşma riskini azaltmak amacıyla mümkün olduğunca açık havada yapılacak ve süre mümkün olduğu kadar kısa tutulacak. 
  • 500-1000 kişilik düğünleri de unutalım bu süreçte. Nikâh merasimi yapılacak mekânların işletmecileri tarafından genel kullanım alanlarına ve oturma düzenine ilişkin mesafe planı hazırlanacak. Tesisin misafir kapasitesi mesafe planına göre belirlenecek. Bu kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilecek.
  • Kurallar, mesafe, maske kullanımı ve temizlik uygulamalarına ilişkin bilgilendirme afişleri nikâh yapılacak mekanların girişlerine ve içerisinde uygun yerlere asılacak.
  • Ateş ölçümü düğünlerde de olacak; 38 derecenin üzerinde olan anne tarafından dıdısının dıdısı Hayri Amca’nın ateşi yüksek çıkınca alınmayacağı için ortalık karışacak. Küsecek Hayri Amca. Tesis sahibi yok giremez diyecek, kaynana Hayır ateş ölçeriniz yanlış deyip adamı alnından öpecek bak hiç bir şeyi yok ateşi falan yüksek değil deyip ilerleyen dönemde fenalaşacak olan covidli Hayri Amca’yı düğün salonuna zorla alacak. 100 kişinin hakkına girecek. Genelgede tabi böyle yazmıyor; ama senaryolar tam olarak böyle olacak libidosu tavan yapmış güzel gençlik. Yine ekleyim Akıllı Olun! Ateş ölçümü kurtarmaz bizi.
  • Girişlerde dezenfektan olacak. Ama ne ki… Hayri Amca var gücüyle sümkürecek. Hafif hafif öksürecek. 
  • Maskeler ile giriş yapılacak. Evet evet şu ağızla burnun kapatılmayıp çene altına alan maskelerle. Gelinin kızkardeşi sim çukuruna düşmüş Nuriye ile damadın sinsi kızkardeşi ben bu porselen makyajı neden yaptırdım yüzüm görünmeyecekse diyerek maskeyi takmayacaklar. 
  • Masalarda en az %70 alkol içeren kolonyalar bulundurulacak. Alkollü içecek bulamayan ergenuslar, kolonyaları masalardan araklayıp içmeye çalışacaklar.
  • Girişte ağırlama olmayacak, takı merasimi olmayacak. Takı olmazsa olmaz biliyorum o yüzden takı için kullanılmak üzere belli bir yere sandık konulacak ve takılar buraya bırakılacak. Ama anne dünürler sandığın anahtarının kimde kalacağı konusunda anlaşmazlık yaşayacaklar. Aralarında sürtüşme yaşanacak. Al bir de buradan yak.
  • Bu genelge kapsamında nikâh yapılacak mekânlarda temasa neden olabilecek dans/oyun vb. amaçla müzik yayını (canlı müzik dâhil) yapılmayacak. Ancak sadece misafirlerin dinlemesine yönelik müzik yayını (canlı müzik dâhil) yapılabilecek. Gençler alın size en bomba madde. Çifte telli olmayacak; Ankara’nın Bağları çalmayacak. Yenge kişisi topuklu ayakkabılarını fırlatıp oryantal şov yapamayacak, kertenkele dansına maruz kalınmayacak. Aslında bir yerde sevinmelisiniz. Twitter’da “Düğün Terörü” sayfasına düşmeyeceksiniz böylece. 

Ne kadar uyulur kurallara; uygulamaya ne kadar sadık kalınır ve ciddiye alınır. Tamam kanınız deli akıyor, çalsın davullar zurnalar diyorsunuz ama olağan üstü bir durumdayız. Ya bekleyin bitmesini ya da yapmayın düğün. Sizin 2 saatlik eğlenceniz ülkeyi daha da çıkmaza sürükleyebilir. Bu bilinçle hareket edin. 

Yazar SMYRNA

Siz Ve Biz Blog Editörü
Always Hope But Never Expect - Adana

Bir yanıt yazın

Pandemideyiz. Neden Düğün Diye Israr Ediyorsunuz?

Gençlik Başımda Duman…