içinde

Özgür Olmak Sadece Kuşlar Gibi Gökyüzünde Uçabilmek mi?

Özgür olmak sadece; kuşlar gibi gökyüzünde uçabilmek mi? Çoğumuzun da bu şekilde ifade ettiği gibi ya da sınırlarımızı aştığımız her anlamda özgür müyüz?

Sınırlar, sınırlar bir toprak parçasından oluşan değil sadece, insanın kendini bir şekilde ifade etmesi, kendini bir anlamda geliştirme çabası, başarmanın vermiş olduğu mutluluk hissi değil midir aslında?

Dante’nin de dediği gibi “insan özgür olmadan mutlu ve huzurlu olamaz .”

Dante’ye göre insanlar özgürlükleri kadar mutludur. Kişiler düşüncelerini ne kadar rahat bir şekilde ifade edebilirse o kadar özgür ve mutlu olurlar. Özgürlükleri kısıtlandıkça mutlulukları da kısıtlanır, azalır hatta yok olur. Özgürlük bizim her şeyi yapabileceğimiz anlamına mı gelir? Sanırım hayır kişiler ben özgürüm diye birilerine zarar verirse, örneğin yüksek sesle müzik dinlerse bu özgürlük olmaz. Kendi özgürlüğümüzle başkalarının özgürlüğünü kısıtlayamayız. Bu yüzden özgürlüğün yanında eşitlik ve adalette yer almalıdır ki özgürlük kötülüğüde beraberinde getirmesin.

Özgürlüğü kısıtlayan temel faktörlerden biriside yoksulluk değil midir? Seyehat etmek istediğin yere gidememek, sinemada istediğin filmi izleyememek, sevdiğin sanatçıyı konserinde dinleyememek, hatta istediğin yemeği yiyememek bile.

Yani özgür olmak her zaman kişinin elinde değildir. Toplum ve yaşam koşulları da etkileyebilmektedir. Burada önemli olan kişinin içinde bulunduğu durumda özgür ortamı yaratabilmesidir.

Yazar Gizem Aslan

Bir cevap yazın

Mecburiyetten Son

Tongue Fu’dan Çıkarılan Dersler