içinde ,

İş Kazalarını Sahiplenmeyin!

-Aç bakiim ağzını evladım.

-Aaaa…

-Faranjit! Reçeteye yazdığım ilaçlarını iç, kendini sıcak tut ve bol bol sıvı al, geçer.

Sonrasında doktor sizi takip etmez. İlaçlarınızı aldınız mı? Sıvı aldınız mı? Dinlendiniz mi? Bunu hiiiççç düşünmez bile. Çünkü artık bu sizin sorumluluğunuzdadır. Doktor reçeteyi elinize verir, daha siz kapıdan çıkmadan sizi unutur gider.

Ameliyat söz konusu ise doktor hastalarını öldürmeye çalışmaz. Onları yaşatmaya çalışır. Kurtarmaya çalıştığı hastası eğer tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybederse üzülür elbette ama onların ölümlerini de sahiplenmez. Doktor; “Elimizden geleni yaptık” der ve diğerler tedavi bekleyen hastalarına dönerek işini yapmaya devam eder.

Bu kadar lakırtıyı neden yaptın diyorsunuz öyle değil mi? gelelim asıl mevzumuza;

Sosyal medya hesapları üzerinden İş kazası videosu ve fotoğrafı paylaşmanın İSG kültürüne zerre katkısı yoktur. Üstüne üstlük hem biz hem de bu camiaya girecek olan adayların işimizden soğumasına sebep olursunuz oluyorda zaten… Tıp fakültesinde sürekli insanların nasıl öldüğü videolarını göstererek doktorları eğitmiyorlar sanırım.

Bu tür haberleri paylaşarak iş kazasını bizim sahiplendiğimiz algısı oluşuyor ve oluştuda zaten. İş Güvenliği Uzmanları olarak sorumlusu olmadığımıza inandığımız iş kazalarını birde çokça paylaşmak ile tezata düştüğümüzü ifade etmek isterim. İş sağlığı ve güvenliği konusunda doğru uygulamaları sunmak en güzeli değil mi?

İş kazalarını herkesten önce işveren sahiplenmelidir. Bu yüzden madem böyle paylaşımlar yapacaksınız o zaman lütfen işverenleri etiketlemeyi unutmayınız.

Yazar İrfan SAYAR

Öğr.Gör., Maden Mühendisi, İş Güvenliği Uzmanı, İSG-SEN Genel Başkanı, Yazar
Kitapları
-İnsan Hayatı
-Çocuklarla İş Sağlığı ve Güvenliği

Bir yanıt yazın

pelerinli

Pelerinli

Eğitim Her Engeli Aşar

Eğitim Her Engeli Aşar