içinde

Mustafa Kemal’in Atatürk Olmaya Çıktığı Ev

Tarih 16 Mayıs 1919… Mustafa Kemal’in, Şişli’de üç katlı bir evden büyük umutlarla, umutları kadar büyük olmayan bir vapura doğru ilk adımını attığı gün… O vakitler tarih karanlıktı belki ama önü aydınlıktı Atatürk’ün. Kolay değildi elbet; bir ulusun kaderi değişecekti. Hem ülkenin hem kendisinin kaderini değiştirecek yolculuğun temelini bu evde atmıştı, ilk adımını da bu evden atacaktı.

Şişli Halaskargazi Caddesi’nde bulunan bu evde Atatürk’ün hayatına dair çok fazla fotoğraf bulabilirsiniz. Görmediğiniz fotoğraflar bile çıkabilir karşınıza.
Kendi el yazısıyla Latin Alfabesi çalışmalarının başından da ayrılamayabilirsiniz. (Lütfen -de’yi -da’yı doğru yerlerde ayırın, o kadar emek vermiş, üstünde çalışmış Atatürk)

Ayrıca Atatürk’ün kullandığı eşyalar ve kıyafetlerini de görebilirsiniz. Özellikle o meşhur kareli süveterini görünce çok duygulanacaksınız, bizden söylemesi… Diş fırçasından, saçından bir tutama kadar, sigara tablasından, Anıtkabir ve Selanik’ten getirilen toprağa kadar onunla alakalı aklınıza ne gelirse görebilirsiniz. Bir zamanlar O’nun da nefes aldığı bu evde gezinirken O’na ait şeyleri bu kadar yakından görebilmek inanılmaz keyifli oluyor… Vatanın kurtuluşunu hazırladığı masasının başında bir de balmumu heykeli sizi bekliyor. Selanik’teki evinde bile bu kadar maneviyat kalmamışken bu eşyaları  korumayı başaranlara ve müzeleştirip sergileyenlere de selam olsun.

Duygusal bir yolculuk yapmak, tarihe tanıklık etmek, O’na daha çok minnet etmek için ilk fırsatta bu eve gitmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kalbimiz 101 yıldır o gemide başlayan özgürlük aşkıyla atıyor… Saygıyla ve minnetle…

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

Bir yanıt yazın

Bugün

İç Kabuğum