içinde

7 Kocalı Hürmüz

Daha önce filmi çekilen ve tiyatrosu da olan 7 Kocalı Hürmüz üç sezondur Müjdat Gezen yönetmenliğinde yeniden sahnelerdeki yerini almış ve son oyununu dün TİM Maslak Show Center’da oynamış bulunmakta…

Her ne kadar son oyun olsa da Müjdat Gezen oyunun sonunda yeni sezon için de bir ışık yaktı, hala izlemeyen, izlemek isteyen varsa duyurulur…

Hürmüz’ü Birce Akalay canlandırırken İlker Ayrık, Suzan Kardeş, Cengiz Küçükayvaz, Mehtap Ar, Onur Dilber gibi oyuncular da oyunda ona eşlik ediyor.

Toplamda 3 saat süren bu müzikalde, dansçılar da oyunculara eşlik ediyor ve hiçbir saniyesinde sıkılmıyorsunuz. Zaten Birce’nin güzelliğine, işvesine, cilvesine bakmaktan sıkılmaya fırsat bile bulamıyorsunuz.

Tiyatronun dikkat çeken bir diğer özelliği ise dekoru… Çift taraflı kullanılan dekorlar sahnelere göre yer değiştiriyor ve izleyiciye tam anlamıyla her ayrıntısı düşünülmüş bir görsel şölen izlettiriyor.

7 tane kocası olan Hürmüz’ün hikayesini anlatan ağa ise tavırlarıyla oyuna neşe katarken kocalardan biri olan Cengiz Küçükayvaz ise kekeme rolüyle büyük beğeni kazanıyor. (Normalde “Ateşböceği Ercan” bu roldeymiş ama bu oyunda Cengiz Küçükayvaz vardı. Finalde Müjdat Gezen bile tebrik etti kendisini.)

Kostümler deseniz hem ilgi çekici hem de zamana ve kişilere uygun olarak tasarlanmış.

Müziklere gelince… Olmazsa olmaz “Tanrım, tek başına koyma kullarını…” şarkısını da duyuyorsunuz ama onun dışında Yonca Evcimik’in oynamasından dolayı mıdır bilinmez “Abone” “8.15 Vapuru” gibi 90’lar şarkılarına da yer verilmiş.

Tekrar Birce Akalay’a dönecek olursak, son oyun olmasından dolayı son sahnede göz yaşlarına hakim olamadı ama danslarıyla, sesiyle seyircilerden tam not aldı. Onu sahnede izlemek paha biçilemezdi açıkçası…

Umarım yeni sezonda da devam eder ve daha çok kişiye ulaşır bu müzikal… Tiyatroyla kalın…

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

Bir yanıt yazın

Ieova Sanctus Unus: Isaac Newton

Bugün Öldürdüm Seni