içinde ,

İsmet Özel Kimdir?

19 Eylül 1944 tarihinde Kayseri’de doğdu. 74 yaşındadır. Sökeli bir ailenin 6. çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi Sıdıka Özel, Babası Ahmet Özel’dir. Babası bir polis memurudur. İsmet Özel, ilkokul ve ortaokul eğitimlerini Kastamonu, Çankırı ve Ankara’da tamamlamıştır. Bir süre Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğrenim gördükten sonra mezun olacağı okul Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı oldu.

18 yıl Devlet Konservatuvarı’nda Fransızca okutmanlığı yaptı. Ataol Behramoğlu’yla birlikte Ant ve Halkın Dostları adlı dergiyi kurmuşlardır. Yönetimlerini de kendileri yapmıştır. İlk şiiri 1963’de Yelken Dergisi’nde yayınlanır.

1963’ten itibaren şiirlerini yayımlamaya başladı. 1974’te yazı hayatına İslami düşünce çerçevesinde devam etti. Uzun yıllar çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. 2005’te Türkiye Yazarlar Birliği deneme ve üstün hizmet ödülünü kazandı. 9 şiir, 22 deneme, söyleşi, mektup ve 5 çeviri kitabına imza atmıştır. Şiirleri severek okunurdu. Hala da okuyanlar bulunmaktadır.

1978 yılında kaleme aldığı Üç Mesele (Teknik, Medeniyet, Yabancılaşma) en önemli kitaplarından biridir. 2007 yılında kurulan İstiklal Marşı Derneği’nin kurucusudur. İstiklal Marşı Derneği fahri genel başkanıdır. Halen İstiklal Marşı Derneği’nin yöneticiliğini yapmaktadır.

Evli ve 4 çocuk babasıdır. Eşi Necla Aslanoğlu ile 1976 yılında evlenmişlerdir. Aynı zamanda dede olan İsmet Özel, Çengelköy’deki evinde düşünce ve sanat üzerine olan eserlerini yazmaya ve okumaya devam etmektedir. Yakın zamanda kalp krizi geçirmesinden dolayı hastaneye kaldırılmıştır. Kendisine acil şifalar diliyoruz.

SEÇTİĞİM KİTAPLARI VE ŞİİRLERİ

KİTAPLARI

·Üç Mesele
·Zor Zamanda Konuşmak
·İrtica Elden Gidiyor
·Surat Asmak Hakkımız
·Tehdit Değil Teklif
·Waldo Sen Neden Burada Değilsin?
·Sorulunca Söylenen
·Tahrir Vazifeleri
·Neyi Kaybettiğini Hatırla
·Tavşanın Randevusu
·Bilinç Bile İlginç
·Şiir Okuma Kılavuzu
·Çenebazlık
·Türk Olamadıysan Oldun Amerikalı
·Küfrün İhsanı Olmaz

ŞİİRLERİ

·Geceleyin Bir Koşu (1966)
·Evet İsyan (1969)
·Cinayetler Kitabı (1975)
·Şiirler 1962-74 (1980)
·Şiir Kitabı (1982)
·Celladıma Gülümserken (1984)
·Bir Yusuf Masalı (2000)

İYİ OKUMALAR..

Yazar Selen YILDIRIM

Bir yanıt yazın

3 Idiots – 3 Aptal

Başlangıç