içinde

3 Idiots – 3 Aptal

Bugün bir film incelemesi yapmak istedim. Yabancı bir film yerine bir türk filmi tanıtayım diye düşündüm. Ama baktım ki hiç türk filmim yok.

Benim en sevdiğim yönetmen ve oyuncu Aamir Khan’dır. Bu yüzden onun en sevdiğim, moralim bozukken izleyip güldüğüm filmini anlatmak istiyorum. İsterseniz başlayalım.

Filmimiz 3 İdiots. Komik ama yeri gelince üzen bir filmdir. Konusu 3 üniversite arkadaşının yaşadıkları. Hayatın aslında en güzel noktalarını eğlenceyle anlattıkları bir yıldır üniversite ve bu filmde üniversitede yaşanılan o kadar güzeldi ki. İzledikçe gerçekten yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz.

2009 yılında yapılmış bir Bollywood filmidir. Film bir mühendislik okulunda 3 arkadaşın yan yana gelmesiyle anıların birleştiği bir filmdir. Aamir Khan bu filmde üniversite öğrencisi ama bu filmdeki asıl olayda sonlarında başlıyor. Aslında Aamir Khan oradaki gerçek bir öğrenci değildir ve bunu okul bitince arkadaşları onu ararken fark ederler. Arkadaşları arar ve asıl macera burada başlar.

Aamir Khan filmde okulun sahibinin kızına aşık olur. Bu aşk ise iki aşığın müzikaliyle anlatılır. Hindistan filmlerinde en sevdiğim konuda bu zaten. Müzikaller ve danslar. Filmde hayatlar anlatılırken aynı zamanda da eğitim sistemini eleştirmektedir. Hindistan’da en yüksek gişe ve hasılat rekorunu kıran filmdir.

Yönetmen Rajkumar Hirani’dir. Filmdeki en güzel şarkı bence ‘’all is well’’ ve ‘’zoobi doobi’’. Aamir Khan’ın arkadaşlarından 2’sinin ailesi kendi istedikleri mesleği yapmasına izin vermeyip onları zorla mühendislik fakültesine yolluyor.

Aslında bu drum şu an da tüm ülkelerde olan bir durum.  Ailelerimizin çoğu çocuklarının kendi seçimlerine saygı duymadan sadece zorla onların belki de hayatını kötü yönde etkiliyor. Sevmediği bir işi yapan gençlerin yetişmesi, ülkemizin gelişmesine katkı sağlamaz bence. Evet aileler ne kadar çok geleceğimizi ve imkanlarımızı düşünüyor olsa da çocukların kendi hayatını elinden almak oluyor. Bu yapıyı eleştirdikçe uzayacak bir konu oluyor. Konuyu pek fazla bölmeden geri dönüyorum.

Film 2 saat 40 dakika sürüyor. Çok uzun kesin çok sıkıcı gibi bir ön yargıyla sakın yaklaşmayın çünkü izlediğim en akıcı filmlerden biri. Her çocuk özeldir filmi de Aamir Khan’ın bir filmidir. O filmde muhteşemdi. Bir çocuğun hayatını bir hoca nasıl değiştirir adlı en güzel anlatılan film bence.

Filmimizin IMDB Puanı 8.4. Neyse asıl filmimiz 3 idiots benden tam puanı aldı ve hepinize öneririm.

Yorumlarınızı bekliyorum.. İyi seyirler.

Yazar Selen YILDIRIM

Bir yorum

Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

… Gibiydi Hayatım

İsmet Özel Kimdir?