içinde

İş Güvenliğinde Suçlu Bulundu!

“İnsanın hayatta yaptığı en kolay şey bir başkasını suçlamaktır.” İrfan SAYAR

İş kazaları yaşandıktan sonra üzücü sonuçların yaşanmasından sonra suçu hemen başkasına atmaya çalışırız. İşveren iş güvenliği uzmanını, iş güvenliği uzmanı şantiye şefini, şantiye şefi formeni, formen ustayı… bu böyle uzar gider.

Suçlu aramak artık neye yararda illa bir suçlu aranması gerekiyorsa suçlu herkesdir aslında. Bir iş yerinde iş güvenliğinden sorumlu olan kişi bütün çalışanlardır.

iş güvenliği gökdelen

“Benim iş yeri hekimim var, iş güvenliği uzmanım da var diye iş güvenliği açısından sorumluluktan kurtulamasın” der mevzuatımız işverene. Çalışanlarda iş güvenliği kurallarına uymak zorundadır.

İş güvenliği açısından her türlü eksiklik ve aksaklığı tespit edip düzeltilmesi için danışmanlık yapar iş güvenliği uzmanı. Mesleki hastalıkları önlemek için yol gösterir iş yeri hekimi. Çalışanın canını düşünerek görev tanımı yapar formen. İş çabuk bitsin diye uğraşmaz şantiye şefi.

İş güvenliği hepimizin üstlenmesi gereken yasal bir zorunluluk değil bizim insanı görevimizdir. Ancak bu açıdan bakarsak iş kazalarını önleyebiliriz.

Yazar İrfan SAYAR

Öğr.Gör., Maden Mühendisi, İş Güvenliği Uzmanı, İSG-SEN Genel Başkanı, Yazar
Kitapları
-İnsan Hayatı
-Çocuklarla İş Sağlığı ve Güvenliği

Bir yanıt yazın

lejyonella

Yazın Grip Olunur mu?

meme-kanserinden-korunma-yalları

Geç Olmadan Mutlaka Okuyun, Uygulayın, Meme Kanserine Yakalanmama Rehberi