içinde

İnsanlar İyiliği Savunurken Dünya Neden Kötü?

Mutlak iyilik ya da mutlak kötülük diye bir şey yoktur.

Bu cümleyle başlayalım yazıya. Bu söz yıllarca tartışıldı ve daha da tartışılacaktır.

İyilikle ilgili bir çok şey yazılıyor, konuşuluyor, devrimler yapılıyor, çalışmalar yapılıyor ama neden dünya değişmiyor? İyilikten bu kadar bahsederken neden kötülük daha çok yaygın kalıyor? İdeolojiler, dinler, devrimler, hareketler varken neden hala aynı sıkıntıları çekiyoruz?

Hayvanlar neden zarar görüyor? Doğa neden yok oluyor? Irkçılık neden hala var? Savaşlar neden var? ve benzeri bir ton konu. Bir sürü insan hem pasif hem de aktif olarak bir şeyler yaptı. Değişmedi hiçbir şey. Kısır döngü içerisindeyiz. Snowpiercer filmdeki gibi iyilik için mücadele edenler kazandıktan sonra gücü ele geçirince yıktıkları iktidara dönüşüyor.

Çok soru sordum ve bunların cevabı var. Uygulamaya geçti bazı şeyler ama değişmedi. Hala sıkıntılar büyük. Değişme olmadı. Dünya bir insan olsun, estetik yaptırmak, saçlarını boyatmak ya da dövme yaptırmak tam olarak değiştiğini göstermez. Karakter aynı kalıyorsa ve kötü sonuçlar doğuruyorsa, hiçbir şey değişmemiştir.

Neler yapacağız sorusu bizi ömrümüzün sonuna kadar aklımızda kalmalı. Cevaplar buluruz ama çözmüş sayılmayız. Çözüm olmazsa ya da çözüm bulduğumuzu sanıp aslında hiçbir şey olmamışsa yaptıklarımız boş şeyler oluyor. Birlik şarkıları, kitapları, resimleri vb. değişime katkı sağlamıyor. İnsanlığın en büyük sorunlarından birisi olması lazım bu konunun. Çünkü her şeyi kapsıyor. Dünya değişmeyecek. Umarım ben haksız çıkarım ama sanmıyorum. Aynı problemler hep devam edecek. Ölümsüzlükten daha çok mutlak mutluluğu aramamız lazım. Bunu herkese uyarlamak lazım. Düşünmeyi ve aramayı bırakmamamız lazım.

Sonuç olarak; İnsanlar ne yapacağını biliyor ama ne yapmayacağını bilmiyor.

Yazar Erencan DURMAZ

Bir yanıt yazın

Günün Kutlu Olsun

Hayattan Tasarruf Edemezsin