içinde

Hayattan Tasarruf Edemezsin

Pek şiir sever biri değilimdir; ama insanın içine işleyen, işte bu tam da şu anki ruhumu anlatıyor dediğim dizelerin de hastasıyımdır. İnsanın kendini başkasından dinlemesi herkesçe olmayabilir; ama benim hoşuma gider. Öyle ki bir de doğru tespit yapmışsa. Bazen de ben yazmak isterim süslü cümlelerin içine sığdırılmış yaşanmış, yaşanmamış, hayal edilmiş, özlenmiş, ukde kalmış duyguları. 29 yaşında depresyona yenik düşerek intihar eden Nilgün Marmara’nın aşağıdaki sözleri ile başlayalım:

Beklentim yokmuş gibi davranıp, içime dünyalar kadar umudu sığdırmaktan yoruldum.

Eskiden, her etkilendiğim insana aşık olduğumu zannederdim. Öyle ki bir de karşılığı yoksa nasıl tatlı nasıl güzel nasıl cezbedici olurdu benim için anlatamam. Karşıdakini yükseltip yükseltip kendisini çölde vaha zannettirebilme yetisindeydim. Benim bünyemde karşılığı olmayan duyguların ayrı bir çekiciliği vardır. Bir şey olmuyorsa bana tatlı gelir. Olursa da çok sıradan. Avucumun içindeki hiç bir şey cazip gelmiyor; parmak uçlarımdakinin aşığıyım.

Yakın dönemde de adını tam koyamadığım bir boşluktaydım. Mutlu etmiyor hiç bir şey, hiç kimse. En canım dediğime bile tahammülümün olmadığı zamanlardaydım. Durup düşününce; beni mutlu edenin kişi olmadığını farkettim. Sıyrıldım tüm üzerime yapışmış kimliklerden ve sadece ben kaldım kendimle. Çırılçıplak düşüncelerimle, çırılçıplak benliğimle.

Ben kimi ya da neyi seviyorum?

Et ve kemikten olan birini değil. Onun bende uyandırdığı duyguyu seviyorum. Irwin Yalom’un dediği gibi arzu edileni değil; arzuyu seviyorum.O yüzden beklentilerimden kurtuldum. Sadece kadın erkek ilişkisi olarak düşünmeyin. Mesela ben verilen görevi canla başla yapmaya çalışan ve oldukça özverili bir çalışanım. Ne kadar iyi yaparsam yapayım bir tık fazlası olmayacak kariyerimde. Kızım için ne kadar iyisini yapmaya çalışırsam çalışayım; bir gün uçup gidecek ellerimizden. Ne kadar çaba o kadar hayal kırıklığı. Bir şeyleri yapıyorsanız; birini seviyorsanız sadece kendiniz için yapmaya çabalayın. Ben MUTLU olduğum için bu işi yapıyorum; Ben MUTLU olduğum için bu adamı/kadını seviyorum.

Bencilliğin kötü bir şey olduğu dayatılıp duruldu. Bence bencillik çok da muazzam bir şeymiş. Benden bir tane bile yok; bir daha gelmeyecek. Şu anı bir daha yaşamayacağım; reenkarnasyona inanıyorsanız o ayrı. Şu an bu yazıyı yazmak istedim ve yazdım. Kimi okumaya değmez diyebilir; kimi güzel yazmış da diyebilir. Kimi yerden yere de vurabilir. Yargı makinesi çok toplumda. Herkes herşeyi yazabilir, söyleyebilir.

Açık olmak gerekirse, birinin beğenisine sunmak için yazmıyorum. İstiyorum yazıyorum; istiyorum siliyorum.,

Yeni mottom:

“Hayattan tasarruf edemezsin; ya sarfedersin ya israf edersin.” Günü yaşa, seni ne mutlu ediyorsa onu yap.

Yazar SMYRNA

Siz Ve Biz Blog Editörü
Always Hope But Never Expect - Adana

Bir yanıt yazın

İnsanlar İyiliği Savunurken Dünya Neden Kötü?

Sen Değişirsen Her Şey Değişir