Hıfzı Topuz’dan Başın Öne Eğilmesin

Yârin semtinden gelen rüzgar ona "yâr seni unuttu" demesin, ihtiyar çınarlar gibi devrilmesin...


Sabahattin Ali benim için diğer yazarlardan biraz farklı… Kitaplarını okumayı, betimlemelerinde kaybolmayı, onun hakkında yazılan şeyleri okumayı, şiirlerini dinlemeyi, tiyatrolaştırılan oyunlarını izlemeyi çok seviyorum, biliyorsunuz. Biliyorsunuz diyorum çünkü daha önce Sabahattin Ali hakkında çok kitap okudum ve çoğunun da incelemesini yaptım blogda.

Hıfzı Topuz’un “Başın Öne Eğilmesin” kitabı okuduğum diğer kitapların özeti niteliğinde geldi bana. Kitabın “Markopaşa” bölümü daha önce izlediğim tiyatronun kısa versiyonu gibiydi. Mektuplar “Hep Genç Kalacağım” kitabında daha ayrıntılıydı. Yeşil Mürekkep kitabı -bence- O’nun hakkında yazılan en güzel biyografik kitaptı.

Hıfzı Topuz gibi bir yazarın ki Sabahattin Ali ile bizzat tanışmışlığı da olan birinin daha derinlemesine anlatması gerekirmiş gibi geldi bana. Tanıştıkları günden üç buçuk ay sonra öldürüleceğini bilmeden, muhtemelen yeşil mürekkepli kalemiyle imzaladığı Sırça Köşk adlı eserinin fotoğrafı da Başın Öne Eğilmesin kitabının içinde mevcut…

Eğer siz daha önce Sabahattin Ali hakkında hiçbir kitap okumadıysanız, hayatını, yaşadığı zorlukları, aşklarını, eserlerini ve bu eserleri yazarken çektiği sıkıntıları ve son olarak çözülemeyen cinayetini öğrenmek istiyorsanız sizin için güzel bir kitap… İyi okumalar.


Asuman ATAGÜN

SizVeBiz BLOG Editörü, İstanbul

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Bunu bir arkadaşa gönder