içinde

Hıfzı Topuz’dan Başın Öne Eğilmesin

Sabahattin Ali benim için diğer yazarlardan biraz farklı… Kitaplarını okumayı, betimlemelerinde kaybolmayı, onun hakkında yazılan şeyleri okumayı, şiirlerini dinlemeyi, tiyatrolaştırılan oyunlarını izlemeyi çok seviyorum, biliyorsunuz. Biliyorsunuz diyorum çünkü daha önce Sabahattin Ali hakkında çok kitap okudum ve çoğunun da incelemesini yaptım blogda.

Hıfzı Topuz’un “Başın Öne Eğilmesin” kitabı okuduğum diğer kitapların özeti niteliğinde geldi bana. Kitabın “Markopaşa” bölümü daha önce izlediğim tiyatronun kısa versiyonu gibiydi. Mektuplar “Hep Genç Kalacağım” kitabında daha ayrıntılıydı. Yeşil Mürekkep kitabı -bence- O’nun hakkında yazılan en güzel biyografik kitaptı.

Hıfzı Topuz gibi bir yazarın ki Sabahattin Ali ile bizzat tanışmışlığı da olan birinin daha derinlemesine anlatması gerekirmiş gibi geldi bana. Tanıştıkları günden üç buçuk ay sonra öldürüleceğini bilmeden, muhtemelen yeşil mürekkepli kalemiyle imzaladığı Sırça Köşk adlı eserinin fotoğrafı da Başın Öne Eğilmesin kitabının içinde mevcut…

Eğer siz daha önce Sabahattin Ali hakkında hiçbir kitap okumadıysanız, hayatını, yaşadığı zorlukları, aşklarını, eserlerini ve bu eserleri yazarken çektiği sıkıntıları ve son olarak çözülemeyen cinayetini öğrenmek istiyorsanız sizin için güzel bir kitap… İyi okumalar.

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

Bir yanıt yazın

İskender Pala – Akşam Yıldızı Romanı

Ey Aşk Hoşgeldin