içinde

Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum

Pia Mater ile başlayan Kadın Beyni Erkek Beyni ile devam eden Serkan Karaismailoğlu macerama “Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum” ile devam ediyorum.

Bu kitapta da Serkan Karaismailoğlu’nun tarzına hayran kaldım. Bu kadar bilimsel bir konuyu sıkmadan, gayet eğlenceli anlatmak yiğidin harcı değil açıkçası.

Kitap, tam bir ders kitabı… Zamanında biz de öğrenci ikenyoloji kitabı olarak verilseydi, belki alan bile değiştirirdim, o derece diyorum, gerisini siz anlayın. Hani sabah programlarında doktorlar çıkar Ve halka en basite indirerek vücudumuzu, hastalıkları, sağlıklı beslenmenin önemini anlatır ya, Onların yazıya dökülmüş hali gibi. Anatomiye biraz ilginiz varsa, sağlıkla ilgili bilgiler dikkatinizi çekiyorsa sizin için harika bir kitap demektir. (Benim için biraz hayal kırıklığı oldu bu anlamda) Kitabın içindeki çizimler hem çok başarılı hem de çok eğlenceli… Emeklerine sağlık çizenin.

Bağırsaklarımızın beyin kadar önemli olduğunu taaa çocukken seyrettiğimiz Ninja Kaplumbağalar’dan da öğrenmişiz de haberimiz yokmuş.

Haberimizi olmayan diğer bilgileri de ekleyelim;

  1. Kalp, bir saatte vücudumuzda yaklaşık 15 damacana yani 300 litre kan pompalıyor.
  2. Kuşların dillerinde acıyı algılayan alan olmadığı için acı biberleri rahat rahat yerlermiş.
  3. Günde yaklaşık olarak 600 kere yutkunurmuşuz.
  4. İnsan beyni 1.4 kg civarındaymış.

İçimizde neler oluyor bilmek istiyorsanız, ikinci beynimiz bağırsaklarımızı daha iyi yakından tanımak istiyorsanız bu kitap tam sizlik.
İyi okumalar.

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

2 Yorum

Yorum Bırakın
  1. Kitabı okudum çok güzel ve akıcı yazılmış bir kitap. Çoğu yeri ekşi sözlük yazarı tadında yazılmış. Yararlı bilgilerin olduğu güzel bir kitaptır. Mutlaka okunmasını tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

Her Nerdeysen

Ölüme Tutsak