içinde ,

Her Biri Ayrı Yıldız

Eğitim sistemi içerisinde en çok rahatsızlık duyduğum konulardan birisi sınıflarda öğretmenlerin yıldız öğrencilerinin olmasıdır. Bu konuda yeni okuduğum bir yayın bana içimdeki bu sızıyı ifade etme gerekliliği hissettirdi.

Bazı öğretmenler maalesef sınıfta gözlerine kestirdikleri yıldız öğrencilerle tribünlere oynama yolunu seçiyorlar. Bunun bir çok sebebi olabilir ama ilk aklıma gelenlerden birisi öğretmenin başarılı olma ihtiyacını en kolay yoldan gidermeye çalışması, bir diğeri ise ailelerin beklentileri ve başarıya dair öğretmenlerin üzerinde oluşturdukları baskılardır.

Öğrencilerime derslerimde derim birkaç öğrenci seçip başarılı olmak her sıradan öğretmenin yapabileceği iştir, ama sınıftaki bütün öğrencileri ayrım yapmadan hedef almak sadece başarılı öğretmenlerin yapabileceği bir şeydir.

Merak ederim neden hep başroller, önemli işler okullarda aynı öğrencilere verilir, neden anaokullarında panolara mükemmel şeyler asılmaya çalışılır, neden ilkokullarda örnekler hep en güzel yazılardan verilir. Sınıfta diğer öğrencilerin önemli roller almaya hakkı yok mudur?

Resimi ya da yazısı size göre güzel olmayan öğrencinin ürününün sergilenmemesinin onun yüreğinde açtığı yara sizin başarılı öğretmen gözükme egonuzdan daha mı önemsizdir. Kaldı ki biraz istatistik bilen ve normal dağılımı duyan bir insan sınıfın bütün resimlerinin veya bütün yazılarının güzel olamayacağını zaten bilir. Akıllı veli zaten çocuğunu kötü resmiyle de yazısıyla da kabul edecektir. Memnuniyetsizse zaten ağzınızla kuş tutsanızda sonuç değişmez.

Sınıfınızda bütün öğrenciler başarılı olduğunda değil, sınıfınızdaki bütün küçük masum yürekler mutlu olduğunda başarılı olursunuz. Eğer sınıfınızda bir çocuk beni öğretmenim başka bir çocuktan daha az seviyor diyorsa, sınıfınızda çocuk mutsuzsa, sizden ya da başka bir nedenden dolayı özgüveni zedeleniyorsa -ki iyi öğretmenseniz sizin desteklemeniz gereken öz güvenden bahsediyorum- bence oturup bir daha düşünmelisiniz. Bir çocuğun kırık kalbi ve bükük boynu diğerlerini parlattığınızda oluşan ışığı söndürmeye yetecektir.

Siz siz olun öğrenciniz kadar yıldızınız olsun. Yıldızlar takımınızda dışarıda kalan öğrenciniz varsa -ya o benim çocuğum olsaydı diye düşünürseniz- yaptığınız yanlışı belki daha kolay fark edebilirsiniz. Başarı, popülarite ve reklamın değil iyi öğretmen olmanın peşinde koşun. Siz sınıfınızdaki bütün yıldızları parlattığınızda gecenin karanlığının aydınlandığını göreceksiniz.

Mesleğine aşık, bütün çocuklarını eşit sevebilen, eşit davranabilen iyi öğretmenlerimize sevgilerimle…

Yazar Neslihan SALTALI

Doçent Dr, Okul Öncesi Eğitimi - Ordu
Kitapları
-Çocuk Hakları ve Koruma

Bir yanıt yazın

aile arasında

Tam Bir Kahkaha Tufanı Aile Arasında

kırlangıç-çığlığı

Kırlangıç Çığlığı