içinde

44. Altın Kelebek Sahiplerini Buldu

44.sü düzenlenen Altın Kelebek ödülleri sahiplerini buldu. Kimler hangi kategorilerde ödül almış onlara bir göz atarken naçizane fikirlerimiz de olacak elbette.

Öncelikle kırmızı halıdan başlayalım… Özge Ulusoy, Cengiz Semercioğlu gibi sunucuların kırmızı halıdan geçerek arz-ı endam eden ünlülerle sohbetleriyle başlayan program güzel bir dans gösterisiyle devam etti. Geceye katılan ünlülerin şıklık yarışlarına diyecek laf yok, herkes özenli hazırlanmış. Gel gelelim gece çok iyi hazırlanmamış gibi…

44 senedir düzenlenen ve gittikçe daha iyisinin yapılması gereken, “Türkiye’nin Oscar’ı” olarak adlandırılan böyle bir gecenin çok daha güzel ve özenli hazırlanması gerekmez mi? Ödül alacak olanların bundan haberi olması ve haliyle hiç bir heyecan yaşamamaları, izleyici olanların alkış diye bir kavramı bilmedikleri ve hatta cenazeye gelmiş gibi oturmaları, boş koltukların görünmesi, ödülünü alanların salonu terk edip gitmesi, sonradan o kısımların ışıklarının azaltılması, sunucu seçimlerindeki talihsizlikleri – Neden kadın sunucular varken oyuncularda ısrar ediyorlar anlamış değilim? Cem Davran’ın zaman zaman boş konuşmaları, pot kırmaları, mikrofonun dengesiz duruşu; ödül alanların teşekkür konuşmalarını yaparken bir türlü ayarlanmaması, hepsinin belinin tutulmasına sebebiyet vermesi… gibi olumsuzluklarla dolu bir gece olmasına karşın bazı ünlülerin verdiği sosyal mesajlar, üstü kapalı göndermeler, kaybettiğimiz değerleri hatırlarken yaşanan duygu dolu anlar, monoton bir geceyken Cem Yılmaz’ın kendini göstermesi, Tarkan, Muazzez Abacı, Ajda Pekkan gibi duayenlerin sahne alması… gibi güzel anlar da oldu tabi… Ama kategorilerde aday olanların gösterilmemesi ve bazı tuhaf kategorilerin varlığı sosyal medyada “Körler sağırlar birbirlerini mi ağırlıyor” acaba şüphesi de uyandırmış anlaşılan. Fi dizisinin eksikliği de çok konuşulanlar arasında…

Neyse gelelim ödüllere…

En iyi senarist ve en iyi dizi ödülü

Vatanım Sensin bu ödüle layık görülmüş. Kesinlikle hak etti orası ayrı. Ama “İçerde” diye de bir gerçek vardı bu sene… Gerek tadında bitirilmesi gerekse başarılı yapımıyla kesinlikle ödül alması gereken bir diziydi diye düşünüyorum ve de yalnız olmadığıma eminim. Yine de senarist Nuran Everen Şit ve Vatanım Sensin ekibine tebrikler.

En iyi Spor programı

TRT’deki Stadyum programı aldı ve sunucularına ödüllerini Yılmaz Vural verdi.

En iyi klip

Mabel Matiz ve Anıl Can “Ya Bu İşler Ne” klibiyle Altın Kelebek ödülünü kaptı.

Yılın Şarkısı

Bu sene bütün düğünlerin ilk dans müziği,  sözü Günay Çoban’a müziği Serkan İzzet Özdoğan’a ait olan “Beni Çok Sev” şarkısı geçen yıl bu ödülü Bağdat şarkısıyla alan  Ayla Çelik tarafından ödülüne ulaştı. Günay Çoban ve Serkan İzzet Özdoğan’ın kel olmalarıyla bu geceye Pantene’nin sponsor olmasına ironik bakışları da o esnaya hoş bir hava kattı.

En iyi pop müzik erkek ve kadın

Tarkan ve Sezen Aksu der ve susarız… Minik Serçe’nin ödülünü geceye katılamadığı için Tarkan aldı ve ödüller hak ettikleri yerlere doğru ulaştı bu kategorilerde.

En iyi çocuk oyuncu

“Anne” dizisindeki minik oyuncu Beren Gökyıldız ödülünü rol arkadaşı Cansu Dere’den aldı ve kucaklaşmaları görülmeye değerdi. Geçen sene de aynı ödülü alan Beren bu işte gerçekten çok başarılı.

En iyi fantezi halk müziği kadın ve erkek

Ebru Yaşar ödülünü alırken kadınlar ile ilgili sosyal mesaj vermeyi ihmal etmedi. Koray Avcı da Erol Evgin’den aldığı ödülünü Neşet Ertaş, Ahmet Kaya, Selda Bağcan gibi ozanlara adadı.

Mucize yaratanlar ödülü

Dizilerimizin ihracatında önemli katkılarından dolayı ilk defa verilmeye başlanan bu ödülü alanlar bir hayli kalabalık; Kenan İmirzalıoğlu, Tuba Büyüküstün, Songül Öden, Erkan Petekkaya, Cansu Dere, Engin Akyürek ve orada olmasalar bile Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Kıvanç Tatlıtuğ ve Beren Saat… Uluslar arası Emmy Ödülü’nü alan ilk Türk dizisi Kara Sevda oyuncuları Neslihan Atagül ve Burak Özçivit unutulmuş gibi geldi bana!..

En iyi kadın sunucu

Oyuncu olmasına rağmen ilk defa bu kategoride aday gösterilen Evrim Akın Çocuktan Al Haberi programıyla bu ödüle layık görüldü. “Irk ayrımı yapma, insanlara saygı göster, doğayı koru, hayvanları sev ama öncelikle bunu çocuklara öğret. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününüz kutlu olsun” deyince Cem Davran’ın “Bize bunlara gerek yok, ülkemizde her şey yerli yerinde” diye bir çıkış yapıp arkasından “Kariyerimin son sunuculuğu olacak bu” demesi çok iyiydi.

En iyi erkek sunucu

Kelime Oyunu’nun karizmatik sunucu Ali İhsan Varol da bu ödülü hak edenlerden… Onun da ufak bir göndermesi oldu; bir dönem yayından kaldırılmasıyla alakalı… Umarım hep olursun ekranlarda.

En iyi romantik komedi dizisi

Sıkı durun… Güldür Güldür programı dizi kategorisinde bu sene de ödülünü aldı… (Geçen yıl da aynı ödülü almışlardı)Keşke ekstradan bir  kategori de onlar için açılsa… Ödül alırken yaptıkları komiklikler monoton geçen geceyi bir nebze hareketlendirdi diyelim.

En iyi romantik komedi dizisi oyuncuları

Aşk Laftan Anlamaz dizisiyle Hande Erçel kadın oyuncu, Çağlar Çorumlu Güldür Güldür programıyla erkek oyuncu olarak ödüllerini bu işte kendini ispatlayan  Yılmaz Erdoğan’ın elinden aldı.

En iyi çıkış yapan

Aleyna Tilki tabi ki… Kız bütün sene kendinden öyle ya da böyle bir şekilde bahsettirdi. Ödülünü de ünlü olmasında katkısı olan Haluk Levent’in elinden aldı. Canlı performansıyla da sahnede boy gösterdi ve kambersiz düğün olmayacağını kanıtladı herkese.

Azerbaycan’ın en parlak yıldızı

Bu ödülü niye biz verdik anlamamakla birlikte ödülün sahibi Röya oldu. Sahnede bir de şarkı seslendirdi. Ödülü veren Sinem Kobal’ın şıklığına da değinmeden edemeyeceğim.

En iyi dizi müziği ve En iyi Yönetmen

Söz dizisinin müziklerini yapan Atakan Ilgazdağ  dizi müziklerinde çok başarılı Kıraç tarafından ödüllendirildi. Aynı zamanda Kıraç ve gecenin sunucusu Ayça Ayşin Turan Meryem dizisi için birlikte söyledikleri türküyü de seslendirdiler. Yine Söz dizisi yönetmeniyle bir ödül daha aldı. Yağız Alp Akaydın’a ödülünü Osman Sınav verdi.

En iyi kadın ve erkek haber sunucuları

Nazlı Çelik ve Fatih Portakal bu kategoriyi bırakmamakta kararlı görünüyorlar. İkisine de başarılar.

En iyi haber programı

5N1K programıyla Cüneyt Özdemir ödülün sahibi oldu.

En iyi gündüz kuşağı programı

Müge Anlı da bu kategoriyi kimseye kaptırmayacak gibi. Uzun yıllardır devam eden programıyla çok kere bu ödülü kazanmış kendisi.

En iyi yarışma programı

Yarışmaların piri Acun Ilıcalı Survivor ile bu ödülün sahibi… 12 kere Altın Kelebek ödülü alan Acun Ilıcalı’ya bu son ödülünü ise muhabirlikten buralara kadar gelmesinde bir kırılma noktası olan Şansal Büyüka takdim etti.

En iyi proje ödülü

Bu sene kaybettiğimiz ve ölümünden önce Çeyrek Asır albümüyle şarkılarını değişik sanatçılarla yeniden seslendiren Harun Kolçak ödülün sahibi oldu ve babası Eşref Kolçak duygusal anlar eşliğinde oğlunun ödülünü aldı.

En iyi grup

Athena. Kendilerini severim ama birazcık rakipsizlikten ödül aldılar gibi geldi bana. Yanılıyor muyum acaba?

En iyi kadın ve erkek oyuncular

İstanbullu Gelin’in Süreyya’sı Aslı Enver ve Söz dizisindeki rolüyle Tolga Sarıtaş bu ödüllere uygun görülen isimler… İlk ödülünü alan Aslı Enver’e ve Tolga Sarıtaş’a ödüllerini Hale Soygazi verdi.

En iyi dizi çifti

Kalp Atışı dizisindeki Öykü Karayel ve Gökhan Alkan en yakışan çift seçilmelerine rağmen sahneye çıkarken ki halleri şahsen ben de hiç o etkiyi yaratmadı. Ödüllerini zamanında bir dizide birlikte rol alan ve daha sonra evlenen Engin Hepileri ve Beyza Şekerci verdi.

En iyi youtuber / Instagrammer

İlk kez verilen bu ödülü bu sene Enes Batur Instagram güzeli Şeyma Subaşı’ın elinden aldı. Geçen seneki Altın Kelebek yazımda “En iyi blog” kategorisi açılırsa blog olarak adaylığımızı koyacağımızı dile getirmiştik, bu seneki bu ödül bizi yeniden umutlandırmadı değil 🙂

Daha güzel, özenli, tarafsız ve heyecanlı Altın Kelebek’lerde görüşmek üzere. Ödül alan herkesi tebrik ediyoruz.

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

Bir yanıt yazın

yalniz-kurt

Yalnız Kurt

siddet

Şiddet!