içinde

Eğitici Bir O’kadar da Çarpıcı Oyunlar

Oyun dediğimiz zaman sadece 5-10 yaş arası çocuklar gelmesin akıllara. Her yaştan bizler vazgeçmemeliyiz bu oyunlardan; içimiz, güzelliğimiz için enerjimiz beşemiz huzurumuz için.  Aşağıda sıralayacağım oyunlar zannediyorum gerçekten ilginizi çekebilecek seviyede ve keyif alabileceğiniz oyunlar.

Mangala

mangala

Türk zeka ve strateji oyunu olarak adlandırılıyor. İki kişilik bir oyun. Kuralları gayet basit tavla yerine geçse kahvelerde şahane olur diye düşünüyorum. Oyundan kısaca bahsedelim; Karşılıklı 6 çukur ve iki adet hazneden oluşan bir oyun tahtası var. İçerisinde her çukura 4’er tane koyacak şekilde 48 adet taşdan oluşan ve başlandığı kutudan devam ederek hazneye taş biriktirme neticesinde başarıya giden bir oyun. Oynaması gayet keyifli detayları bulabileceğiniz bir youtube videosu da var üstelik.

Solo Test

solotest

Hepimizin yıllardan beri bildiği görünce kimimizin aaaa çocukluğumun oyunu diye adlandırdığı bir oyun. Üzerindeki deliklere yerleştirilen pulların tamamının dışarı atılması ile sonuçlanan bir zeka oyunu. Bol şans:)

Dobble

dobble

Şekilli kartlarla oynanan bir dikkat oyunu. İçerisinde 5 çeşit oyuna sahip. Üzerindeki resimlerle eşleştirmeye dayalı yerinde hız ve dikkat isteyen bir oyun.

Rory’nin Hikaye Küpleri

rory

Üzerinde hayal gücünüzü harekete geçirecek şekiller bulunan 9 adet zardan oluşan bir gülümsetme oyunu. Bu oyunun sırrı çok düşünmemek. Resimlere hızlıca bakıp konuşmaya başlayıyorsunuz. Hikayenin gerisi 9 küp boyunca kendiliğinden gelecek! İsterseniz önce 2’şer veya 3’er zardan başlayabilirsiniz. Böylece yaratıcılığınızın, ifade özgürlüğünüzün ve içinden çıkamadığınız bir kişisel ve iş probleminin çözümü ile ilgili iç görünüzün serbest kalıp en iyi seviyeye ulaştığını göreceksiniz. Üzerinde yaş aralığının 6-99 yazması en çok ilgimi çeken ayrıntısıydı.

Katamino

katamino

Bildiğimiz tetrisin tahta bloklardan oluşturulmuş güncel versiyonu kıvamında bir zeka oyunu.  Fakat seviyeler ilerledikçe yoğunlaşan geometrinin ve dolayısı ile görsel zekanın boyut algısının artırılması geliştirilmesi düşünülmüş bir strateji oyunu. Tetristen sonra devam etmek isteyen biz yetişkinler için ideal bir oyun diye düşünüyorum. Bol keyifler:)

Kapla

kapla

Ahşap bloklar halinde bulunan adetleri çoğaldıkça kaleden eyfel kulesine beyaz saraya kadar yapılabilecek, jenga vari meraklılarının severek biriktirdiği bir oyun. Eğer youtube kanalına Kapla yazarsananız ne kadar çok meraklısı olduğunu göreceksiniz. En büyük zevkleri de domino gibi tek hareketle devrilmesini seyretmek. İyi eğlenceler.

Lego

lego

Aslında en sevdiğim denebilir. Milyonlarca parçadan neler inşa etmek istersiniz sınırsız bir keyif uğraşısı. Bir mağaza düşününün ki tüm Starwars karakterlerini makinelerini yapabilmek için milyon tane  parçadan oluşan devasa paketlerden oluşsun ya da kayboldu diye koşa koşa gelip koskocaman haznelerin içerisinde istediğiniz boyutta renkte parçayı alıp gidebileceğiniz bir mağaza. Lego tutkunları çok iyi bilirler bu demek istediklerimi.

Hepinize çocuklarınızla, arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle musmutlu vakitler dilerim.

Sevgilerle..

Yazar Beste CANKURT

Siz Ve Biz BLOG Editörü - Adana

Bir yanıt yazın

ios10

İOS 10 Yayınlandı, Yeni Özellikler Neler?

rok

Dünya Finalinde Bir Kısa Film: ROK