içinde

Dünya Finalinde Bir Kısa Film: ROK

28 dakikalık bir kısa film ve filmimizin adı ROK. Dünyanın en büyük film festivallerinden birisi olan Hindistan film festivalinde (All Lights India Internatıonal Fİlm Festivali) finale kaldı. 18 film festivaline katılmış ve kısa zamanda elde ettiği başarılarla adından sıkça söz ettirecek bu film, Down sendromuna ve down sendromlu gebeliklere dikkat çekmektedir.

Senaryo ve yönetmenliğini Saif Hamad‘ın, uygulayıcı yapımcılığını İlhan Berktaş‘ın üstlendiği, oyunculuklarını Başak Şatana, İlhan Berktaş, Gökhan Doğan, Burçin Doğan ve Akif Özdemir’in paylaştığı film, bir kısmı Adana’da bir kısmı Kayseri’de olmak üzere çekimi 6 ayda tamamlanmıştır. Projenin gerçekleştirilmesinde hiçbir mali destek almayan ekip, Down sendromlu gebelik, toplum baskısı, inanç, kader ve güzelliğin tanımı gibi kavramları tartışarak tüm dünyada dikkat çekmeyi amaçlamaktadır.

Filmin Konusu

Bu film, dünyada halen tartışmalı bir konu olan Down sendromlu gebeliklerin sonlandırılması hususunu toplum perspektifinden seyircinin önüne sunar. İnsanın karmaşık doğası ve bilinmeyene doğru iç güdüsel yolculuğu onu her zaman bir karar vermeye itmiştir. Bu karar kimi zaman maceraperestlikten çok uzak, zor ve eğlenceden yoksun olabilir.

rok5

Fedakarlıktan ve güzelliğin görünmeyen yüzü olarak nitelendirilsede bu karar aslında insanoğlunun asırlar boyu sorduğu ve üzerine düştüğü sorunun ta kendisidir. Herşeyin birbiri ile yakın ve bağlantılı olduğu bu evrende, seyirci kaderin estetik ile bağı insan üzerindeki görünen ve görünmeyen yüzü ile buluşacak.

“Kimisi denize bakmakla sadece martıları görebilir. Kimisi ise denize bakmakla ne martıları görebilir, ne de denizi görebilir. Kimisi ise denize bakmakla mutlu olur, ailesine sekerek geri döner. Kimisi ise denize bakmakla denizi hiç göremez, görmediği halde ötesini merak eder, kudurur, anlam veremediği halde eğilir, eğilir ve tekrar eğilir. Sırtını denize dönmeden gerisin geriye evine geri döner. Oturarak, yan yatarak ve düz yatarak hep aynı şeyi sorar..”

Katıldığı Film Festivalleri : Mercy To Universe International Short Film Competition, Hak-İş Short Film Festivali, Arab Film Festivali, All Lıghts Indıa Internatıonal Fılm Festıvali, IMA International Film Festival, India, 2nd Singapore World International Film Festivali, Global Peace Film Festivali, Los Angeles International Short Film Festivali, Raindance Film Festivali, Hong Kong Arthouse Film Festivali, Chicago International Film Festival, Dubai International Film Festivali, Abu-dhabi Sanad Film Festivali, Locarno Film Festivali, Busan international Film Festival , İzmir kısa Film Festivali, Altın koza Film Festivali, Boğaziçi Film Festivali

Filmin galasını izlemek isterseniz, 20 Eylül 2016 Saat:18.15te Adana M1 Merkez Cinemaximum Salon 8de yapılacaktır.

Bu güzel projeyle ülkemizi temsil edip başarılar kazandıran film ekibine ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Yazar Ümit GÜL

Siz Ve Biz Blog Editörü Adana

Bir yanıt yazın

oyun1

Eğitici Bir O’kadar da Çarpıcı Oyunlar

tekcocuk

10 Maddede Tek Çocuk Olmak!