içinde

Konuşmadan İletişime Ne Dersiniz? Sessizlikte Diyalog

Karanlıkta Diyalog sergisinden inanılmaz etkilenenler olarak Sessizlikte Diyalog sergisine de gittik. Orada nasıl bir deneyim mi yaşayacaksınız? Bir bilgilendirme yazısı ile karşınızdayız o halde.

İşitme engellilerin hayatlarını deneyimleyerek anlayabilmeyi ve onlarla empati kurabilmeyi sağlayan bu sergi, duyma oranını %70 engelleyen bir kulaklıkla, ses yalıtımlı özel bir mekan içinde gerçekleşiyor. Her ne kadar kulaklık taksanız da duyma yetinizi tam olarak kaybetmiyor, kısmen duyuyorsunuz. Ama girişte konuşmanın yasak olduğu uyarısını aldığınız ve de böylesi bir deneyimi yaşamak istediğiniz için ses çıkarmıyorsunuz. Sergide işitme engelli rehberlerle birlikte sözsüz iletişimi keşfediyorsunuz. Üzücü kısmı ise rehberinizi tek seferde anlamamak ya da kendinizi anlatamamak oluyor.

Toplam 6 bölümden oluşan serginin ilk bölümü “Sessizliğe Davet”… Rehberiniz tarafından uyarılar yapılıyor ve ikinci kısma yani “Ellerin Dansı” kısmına geçiyorsunuz. Yuvarlak, ışık donanımlı bir masada ellerinizle değişik şekiller yapıyorsunuz. Bu kısım çocukken ellerimizin duvarda yansımasıyla oluşan görünümleri yaptığınız hissini veriyor.

Yüz Galerisi” kısmında slayt eşliğinde gördüğünüz resimlerin size neler ifade ettiğini jest ve mimiklerinizi kullanarak anlatıyor, onların yüz ifadelerini taklit etmeye çalışıyorsunuz.

Şekiller Forumu” temel işaretlerin yer aldığı panolardan yararlanarak rehberinizin istediği sözcükleri işaret diliyle karşımızdakine anlatmaya çalışıyorsunuz. Bu kısımda kendinizi sessiz sinema oynuyor gibi hissedebilirsiniz.

İşaret Oyunu”nda ise iki gruba ayrılarak sessiz iletişime dayalı bir yarış yapıyorsunuz. Bir kısım bir fotoğraf görüyor, diğer tarafa gördüğü fotoğrafı anlatmaya çalışıyor. Anlatılan taraf verilen malzemelerle fotoğraftaki şekli yapmaya çalışıyor. “Diyolog Odası”nda ise rehberinizle sohbet etme imkanınız oluyor sanırım, sanırım diyorum çünkü biz orayı teğet geçtik nedense.

Karanlıkta Diyalog kadar etkileyici olmasa da yüz ifadelerinizi, vücut dilinizi, ellerinizi nasıl etkin kullanabileceğinizi görmek, işitme duyusu olmadan iletişim kurma yeteneğinizin farkına varmak istiyorsanız sergi Gayrettepe Metro İstasyonu’nda sizleri bekliyor.

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

Bir yanıt yazın

Kuyucaklı Yusuf

Kuyucaklı Yusuf

iş-kazaları-azalıyor

İş Kazaları Azalıyor