içinde

Bil Bakalım Kim Kimdir?

Ekranlarda gördüğümüz bazı isimlerin kendileriyle özdeşleşmiş bir takım özelliklerini derledik ve sizler için küçük bir anket hazırladık. Bakalım ne kadar televizyon bağımlısısınız? Kalemleri kağıtları hazırlayın lütfen; cevaplar yazının altında mevcuttur 🙂

1. Bu gözler kime ait?

türkan şoray kirpiği

… kirpiği şeklinde örgü çeşidi olan, Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncularından biri olan,  “Dünyanın en güzel gözleri eşeklerdedir” lafına inat herkesin hafızasına kazınmış bakışlarıyla meşhur ‘Sultan’ lakaplı kişidir.

2. Bıyık denince akla…

burak

Son zamanlarda yeniçeri gibi gezen gençlerin artmasına sebep olan, bıyıklarıyla özdeşleşmiş, kestiği zaman çıplak kalmışçasına tepkiler alan ve de bıyığın inanılmaz yakıştığı jönümüzdür kendisi.

3. Bakışlarıyla oynayan adam…

tim

Karizmatikliği, her projesinde kullandığı farklı şivesi ve oyunculuğuyla adından söz ettiren, oynarken sadece bakışlarıyla karşı tarafa o duyguyu veren, aşkı en güzel yaşayan ve yaşatan, sahneleri yaşayan adam…

4. Peki bu gözler?

selinacilis

Yüzünün %70’ini oluşturan kocaman pörtlek gözlere sahip, inanılmaz enerjik ve de eğlenceli ama seçtiği projelerden yana yüzü bir türkü gülmeyen genç oyuncumuzdur.

5. Parmak’tan sonra…

dfe d  c fcfbe

Yılların eskitemediği, kimine göre sempatik kimine göre itici gelse de Türk televizyonlarına ‘unutulmazlar’ arasına adını yazdırmayı başaran, değişik gözlükleriyle karşımıza çıkan ama aynı zamanda parmak sallamasıyla ünlenen sunucumuzdur.

6. Kahkaha mı dediniz?

saba tumer kimdir

Ekranlarda kahkahasıyla bilinen, parlak dişleriyle de dikkat çeken, zaman zaman acaba hiç asık yüzlü oluyor mudur diye düşündüren sunucumuzdur. Kim ne derse desin kahkahası insana neşe katıyor ve ona çok yakışıyor.

7. Tayt’tan başka kıyafet tanımayan

atiye

İlk çıktığı zamanlar sürekli tayt giymesiyle Beyaz Show’da bile skeci yapılan, danslarıyla, çıtı pıtı oluşuyla dikkat çeken genç şarkıcımızdır. Taytlarını fırsat bilerek ünlü bir çorap firmasının reklamını yapmışlığı da vardır.

8. Türkan Şoray’ın erkek versiyonu

bur

Kocaman gözleri ve upuzun kirpikleriyle adeta Türkan Şoray’ın erkek versiyonu olan, son dizisinde kirpiklerine bile replikler yazılan, son dönemlerin yıldızı parlayan oyuncularından biridir.

9. Dolgun dudaklar

sezen aksu veda

Taklit edilmeye başlanırsa ilk olarak hafif dişlek oluşu ve dolgun dudakları baz alınan, ama sanatı taklit bile edilemeyecek kadar büyük, hayatı başarılarla dolu, kepçe kulaklarından da şikayetçi olan şarkıcımızdır. Aslında Minik Serçe’miz dediğim anda hepiniz tanıyacaksınız o dudakların sahibini.

10. Size baba diyebilir miyim bakışı…

kucukemrah

Filmlerinde hep acıların çocuğunu oynayan, pişmiş tavuğun başına bile onun başına gelenlerin gelmediği, çatık kaşlı, hayatının küçüklüğünden büyüklüğüne her anını ekranların karşısında yaşayan şarkıcı ve oyuncumuzdur. Artık büyüse de, o güzelim kaşlarına kıyıp aldırsa da, kalbimizde her zaman küçük olarak yaşayacaktır.

11. Her şarkıya tek başına klip çekebilme yeteneği

nur yerlitaş nurella bu tarz benim

Fotoğrafta yüzü görünüyor bile olsa da o duruşu bildiniz değil mi? İster Müslüm Gürses parçası olsun ister Metallica; her şartta koyu renk ojesiyle sadece ellerini kullanarak klip çeken modacımızdır. Nitekim bir programda ‘Nothing else matters’a da eşlik etmişliği vardır.

12. Rengarenk…

adedacceadabb

Eskiler görse şu kıyafete nasıl bir yorum yapar bilinmez ama; giydiği rengarenk çoraplarla, kısa pantolon ve renkli bereleriyle, müzikleri kadar sempatikliğiyle de gönlümüzde yerini almış sevimli şarkıcımızdır.

13. Sandalyeye ters oturan kimdi?

x Z

Bu oturuşuyla uzun süre konuşulan, Beyaz’la atışma şeklinde yaptıkları şarkılarla insanları meraklandıran, genellikle kızıl saçıyla gördüğümüz, dünyada ölümden başkası yalan diyerek hafızalarımızda yer edinmiş şarkıcımızdır.

14. Dans etmeyi de sizden öğrenecek değiliz herhalde 🙂

yildiz tilbe den yes

Çılgın danslarıyla bilinen, taklidi en çok yapılan, yürüyen sözlük olarak gezen, sesiyle devleşen şarkıcımızdır.

15. Udum olmadan asla…

kIHgeq

Senelerce duygusal müziklere imza atan ve bunu yaparken de udundan hiç vazgeçmeyen, bu udun tasarımı da kendisine ait olan sanatçımızdır.

Cevaplara geldi sıra;

1. Türkan Şoray
2. Burak Özçivit
3. Timuçin Esen
4. Selin Şekerci
5. Mehmet Ali Erbil
6. Saba Tümer
7. Atiye
8. Burak Deniz
9. Sezen Aksu
10. Emrah
11. Nur Yerlitaş
12. Gökhan Özoğuz (Athena)
13. Candan Erçetin
14. Yıldız Tilbe
15. Coşkun Sabah

Sorularımız zor değildi ama hepsini isim olarak hatırlayabildiyseniz ya hafızanız güçlü demektir ya da televizyon bağımlısısınızdır. Bunların hiç birini tanımıyorsanız televizyonla uzaktan yakından alakanız yok demektir. Belki de en güzelidir 🙂

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

Bir yanıt yazın

kanun ve anarsist

İskender Pala’nın Son Kitabı; Karun ve Anarşist

cumhuriyet-kadinlari

İlklere İmza Atan Türk Kadınları