içinde

İskender Pala’nın Kaleminden OD

Yıllar önce alıp da okumaya ancak zaman bulabildiğim OD kitabı yorumlamasına geçmeden önce kitabın yazarı İskender Pala’ya teşekkür ederek başlamak istiyorum. Çünkü her kitabında yaptığı gibi bu kitabında da araştırmalarıyla okuyucuya çok şey katıyor ve öğretiyor.

Gelelim kitaba… Kitap bir Yunus romanı; Yunus Emre’yi anlatan bir kitap. Tasavvuf ve edebiyat birleşmiş OD ortaya çıkmış da diyebiliriz. Yunus Emre’nin çocukluğu, gençliği, yaşadığı dönemdeki zorluklar, verdiği kayıplar ve bu kayıplarla yaşamaya çalışması, üzüntüleri, Allah aşkı, evlat sevgisi ve eşine bağlılığı… Onun hakkında bir sürü bilgi okuyabilir ve okudukça aslında Yunus Emre hakkında çok da bir şey bilmediğinizi fark edebilirsiniz. (En azından benim öyle oldu) 

Yazarın diğer kitaplarına göre dili daha basit ve akıcı ama bahsedilen dönemler ve kişiler hakkında çok bilginiz yoksa yavaş giden ve sıkıcı olabilecek bir kitap aynı zamanda.

Kültürümüzün önemli insanlarından biri olan Yunus Emre’yi daha iyi tanımak isterseniz güzel bir seçenek olabilir bu kitap. İyi okumalar.

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

Bir yanıt yazın

Gör Beni – İki Devrin Hikayesi

“Ben Bilirim” Diyen Var mı?