İskender Pala’nın Kaleminden OD

Şöyle hayran eyle beni Aşkın oduna yanayım Her ne yana bakar isem Gördüğüm seni sanayım


Yıllar önce alıp da okumaya ancak zaman bulabildiğim OD kitabı yorumlamasına geçmeden önce kitabın yazarı İskender Pala’ya teşekkür ederek başlamak istiyorum. Çünkü her kitabında yaptığı gibi bu kitabında da araştırmalarıyla okuyucuya çok şey katıyor ve öğretiyor.

Gelelim kitaba… Kitap bir Yunus romanı; Yunus Emre’yi anlatan bir kitap. Tasavvuf ve edebiyat birleşmiş OD ortaya çıkmış da diyebiliriz. Yunus Emre’nin çocukluğu, gençliği, yaşadığı dönemdeki zorluklar, verdiği kayıplar ve bu kayıplarla yaşamaya çalışması, üzüntüleri, Allah aşkı, evlat sevgisi ve eşine bağlılığı… Onun hakkında bir sürü bilgi okuyabilir ve okudukça aslında Yunus Emre hakkında çok da bir şey bilmediğinizi fark edebilirsiniz. (En azından benim öyle oldu) 

Yazarın diğer kitaplarına göre dili daha basit ve akıcı ama bahsedilen dönemler ve kişiler hakkında çok bilginiz yoksa yavaş giden ve sıkıcı olabilecek bir kitap aynı zamanda.

Kültürümüzün önemli insanlarından biri olan Yunus Emre’yi daha iyi tanımak isterseniz güzel bir seçenek olabilir bu kitap. İyi okumalar.


Asuman ATAGÜN

SizVeBiz BLOG Editörü, İstanbul

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Bunu bir arkadaşa gönder