içinde

“Abum Rabum” Bir Hz. İbrahim Romanı

İtiraf etmeliyim ki İskender Pala’yı okumayı çok severim. Bu kitabı da elime alıp arka kapağını okuduğumda büyük merak ve okuma isteği uyandırdı bende. Yanılmamışım.

Kitap Japonya’da Sümerler dönemine ait tabletlerin sırrını çözümlemeye çalışan bir Sümerologun cinayete kurban gitmesi ile başlıyor ve “Kadim topraklar “dediğimiz Mezopotomya’nın ortasında kaldığı casuslar savaşına dönüşüyor. Hz. İbrahim’in ayak bastığı bütün diyarlar da bu savaştan nasibini alıyor. Sonunda Nemrut Dağı bir kez daha efsaneleşiyor biz okurlar için.

Üç semavi dinin atası Hz. İbrahim’in hazinesi bir tarafta, batılı büyük devletlerin  doğu ülkeleri üzerindeki büyük emellerini gerçekleştirme çabaları bir tarafta, Mezopotamya’nın eşsiz tarihi diğer tarafta… Yazar Hz. İbrahim’in tarihini polisiye bir kurgunun içine o kadar güzel yerleştirmiş ki olayların içine gömülmüş okurken bu tarihi öğrendiğinizi anlamayacaksınız bile. Bu yönüyle kitap bana çoğumuzun soluksuz okuduğu Dan Brown’un o tarih içerikli muhteşem polisiyelerini anımsattı. Emin olun elimizdeki kitap en az onlar kadar güzel kurgulanmış, en az onlar kadar sürükleyici ve en az onlar kadar öğretici…

“Hadi bakalım!” dediğinizi duyar gibiyim. Benim tavsiye listemin ilk sıralarından birine yerleşti bile bu kitap. Okuduğunuza, zaman ayırdığınıza pişman olmayacaksınız.

Yazar Mediha Dinçyürek

Tarih Öğretmeni - İstanbul
Okumasını bilirsen, her insanın bir kitap olduğunu göreceksin. - William E. Channing

8 Yorum

Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

İç Kabuğum

Gör Beni’de Ece Üner Rüzgarı