içinde

Yeni nesil e-kitap: Kindle

Yurtdışında yaşadığım bir dönemde ev sahibimin elinde görmüştüm. Önceleri tabletten birşeyler inceliyor diye düşündüm. Sonra elinde kahvesiyle evinin arka bahçesinde pembe sandalyesinde tabletle bu kadar uğraşacak ne var diye sorduğumda bu şeyin tablet olmadığını adının “kindle” olduğunu söyledi. İçerisinde elektronik kitap haline getirilmiş binlerce kitap varmış. Sporundan hikayesine , müzüğinden edebiyatına , kişisel gelişimden ekonomiye, sanata , teknolojiye her türlü kitap var dedi. Şaşırdım. Biraz da üzüldüm tabi artık kitapçıya gidip saatlerce fikirler arasında gezinemiyecekmiyiz diye düşündüm. Teknoloji bizlerden çabuk gelişiyor.Oysa ki ben daha yeni başlamış sayılırdım ciddi okuyucu olmaya.

img

Herneyse bu kitapları wifi bağlantısı sayesinde satın alıp indirebiliyorsunuz.Bazı kindle larda wifi artı 3G bağlantısı da var tabi fiyatları ona göre ve çözünürlüğüne göre değişiyor. Kitapçılara göre indirimli olanları   fazla. Kindle’a özel ücretsiz kitaplarda var içerisinde.Üstelik istediğiniz dilde ki yayınını da bulabilirsiniz. Yani aynı kitabın İspanyolcası ve İngilizcesi olabiliyor bazen.Ve eğer bilmediğiniz bir kelime ile karşılaşırsanız kelimenin üzerine tıkladığınızda çevirisi ‘Oxford’ sözlüğünden size sunuluyor ve daha fazlasını isterseniz wikipedia dan da link olarak tıklayıp inceleme olanağı sunuyor.Okurken uyuya mı kadınız ya da sıkıldınız ve kapattınız nerde kaldığımı nasıl hatırlıcam diye soruyosanız söyleyim; kindle siz nerde kaldıysanız ordan devam ediyor okuma yüzdesine göre de nerde kaldığınızı takip edebilirsiniz yani aslında birkaç kitap birden okuyabilirsiniz.

Öyle gözü yoran ışığı da yok apple ın yeni uygulaması gibi loş ışığı ya da aydınlık severler için parlak ışığı mevcut. Ağırlığı da bir telefon kadar hafif .

Sokakta otobüste trende cafe de 2 farklı renk seçeneği ile (Siyah- beyaz ) herkesin elinde. Artık bana da yabancı gelmemeye başlamıştı. Bizim buralara da geldimi henüz şahit olmadım ama geçen sene sevgilimden  sevgililer günü hediyesi olarak almış oldum ben kindle ‘ımı:)  Amazon satışını gerçekleştiriyor daha fazla da araştırmamıştık  zaten. Kendi markasıyla bu kindle bize göre şimdilik en kullanışlı olanı.

img

Türkiye’ye döndüğümde kitapçılarda bulamadığım bir çok kitabı indirdim hafızası da istediğiniz fiyata göre değişiyor ve şarjı 1 hafta gidiyor müthiş bir olay. Düşünün tatile gidiyosunuz ve canınız ne okumak istiyorsa, hangi dilde okumak istiyorsa onu indirip okuyorsunuz.Sonra silip yeni bir kitap daha indiriyorsunuz. Telefonlarımız gibi olmadık anda şarjı bitti derdi de yok. Zaten şarj aparatı da bir kablodan ibaret. Siz fişe takılacak aparatı yanınıza alırsanız bağlantıyı kurabilirsiniz.

Artık öle kocaman sayfalar dolusu kitaplar için valizde yer ayırmaya son. Tabii benim gibi sayfa çevirme meraklısı, yaprak kokusu, emek kokusu hastasıysanız öyle elinizden düşüremeyeceğiniz bir buluş olmayacak bu. Arada kaçamak yapıp kitaplara dokunuyor kokluyor o şekil okuyorum. Ama ben biraz da şöyle yapıyorum:  ingilizce kitaplar indirip okuyorum çoğu yazarı bulup okumak  kolay olmuyor çünki çevirileri henüz olmayan veya beklemede olan bir dolu kitap var.Bizim yazarlarımızın hepsi de e- kitaba geçmedikleri için onları kitapçıdan satın alarak okumaya devam ediyorum. Yok ben illa o sayfalara dokunmak istiyorum diyorsanız siz de benim gibi yapabilirsiniz. Biraz ondan biraz bundan 🙂

Ben yeni indirmiş olduğum Memory of Water ‘ı okumaya başladım bile.  ‘Bizden Size’ tavsiye:)

img

Sevgiyle..

Yazar Beste CANKURT

Siz Ve Biz BLOG Editörü - Adana

Bir yanıt yazın

whatsapp

Whatsapp Açığı Gibi Uygulama?

2814697-maviye-yolculuk

Bendeki Orhan Veli