içinde

Herşeyden Kısa Kısa

Bugün yine değişik bir hikaye peşindeyim.

Adana’nın Güneş’e daha yakın olduğu şu günlerde içinizi daha da ısıtacak nacizane bilgiler:) şaka şaka belki biraz daha iyi nefes almanıza yarar diye  hemen paylaşmak istedim.

Bu paylaşacaklarımı okuduğum kitaplardan, katıldığım eğitim ve seminerlerden öğrendim. Faydası mı ; beni tanıyanlar iyi bilirler:)

Barış Özcan ‘dan sabah erkenden kalkmayı mesala 4-5 gibi ve erken yatmayı mesela 10-11 gibi öğrendim. Bir gün iki gün fazlasıyla zorlanılacağından bahsediyor ama daha sonrasında uyandıktan sonra hiç boş oturmadığını tabiki kitap okuduğunu, yeni videolar eklediğinden bahsediyor. Bende meditasyon yapmanızı tavsiye ediyorum günü temiz birşekilde karşılamayı.

Kahvaltıyı unutmuyoruz öle içerisinde pastırma sucuk salam su böreği olanlarından değil:) bal tereyağı ceviz üzüm yumurta salatalık domates nane gibi gün içinde sizi dinç tutabilecek besinlerden bahsediyorum ve bunlar için Canan Karatay’ a teşekkür etmeyi unutmuyoruz.

Bol bol su içiyor akşamları hoşaf vs içmeyi ihmal etmiyoruz (kola yerine). Su’yun faydalarını artık hepimiz öğrendik onsuz olmayacağını biliyoruz artık. Suyun inanılmaz enerjisini birde  Japon araştırmacı Matshumadan dinleyin,okuyun çok şaşıracaksınız.

Akşam sağlıklı uyku uyumak  için ağır yemekten kaçınmak lazım çok ta geçe kalmamak lazım. Ve daha önemlisi pijamalarımızın pamuklu, yastık ve nevresimlerinizin pamuklu olmasına özellikle dikkat edin farkı çok net hissediceksiniz bana inanın:)

Tabi yatmadan önce 15 dakika nefes egzersizi karanlık meditasyonu dengeleme çalışması yaparak ta inanılmaz müthiş uykulara ulaşabilirsiniz. Bunları kimden mi öğrendim tabi ki Metin Hara’dan. Bilgi için youtube tan inceleyebilir, başka bir dünya mümkündürün hikayesini şahane adamın kitabını satın alarak okuyabilirsiniz.  Şiddetle tavsiye ediyorum.

Sonra bir kitapçıya gidip mesleğinizle alakalı kitapları alıp değişik yazarların ne fikirler içerisinde olduklarını takip ediyorsunuz inanılmaz bakış açısı getireceğinden hiç şüphem yok. Özellikle kendi mesleğim olan Çevre Mühendisliği için söylüyorum ki inanılmaz yoğunlukta fikirler raflarda bizleri bekliyor.

Öyle çok vaktiniz olmuyorsa spor yapmaya mümkün mertebe günde enaz yarım saat yürümeyi ihmal etmeyin ister sabah ister akşam mutlaka yürüyün. Bir tavsiyem daha var ki ;en olmadı haftada bir de olsa yoga ya başlayın içinizdeki mucizeye sizde şahit olun.

Sonra arkdaşlarla yapılan çay sohbetlerini asla kaçırmayın. Birlikte geçirilen vakitlerden ne kadar keyif aldığınızı aynaya baktığınızda farkedeceksiniz:)

Bir minik tavsiye daha yakınızda minik bebekler , çocuklar varsa onlarla vakit geçirmekten kaçmayın onlarla oynarken de  içinizdeki çocuğu çıkarmaktan hiiiçç korkmayın:)

Unutuyordum nerdeyse. Dans dans dans:)  evde, partide,arabada canlı, neşeli müziklerle keyif yapmayı ihmal etmeyin.

Yemekler yapın, yeni şeler deneyin, banyodan çıkınca saçlarınızı tarayın mis kokular sıkın. Sabah kalkınca yüzünüzü yıkayın yüzünüze dokunun, kulak memenizi çekiştirin, ayaklarınıza masaj yaparak yatın uykuya.

Kibar konuşun,sakin olun,dürüst olun en önemlisi sevgi dolu,güleryüzlü olun (pozitif enerji):)

Küfür etmeyin bikere hakret etmeyin etrafınızda ya bir çocuk varsa… Aman dikkat edin.

Azınızdan çıkarlen o kelimeler 2 kere düşünün,10 kere de olsa başaramadım demeyin yine devam edin. Bunu da 4 yaşındaki yiğenimden öğrenmiştim:)

Herzaman dik oturun dik yürüyün. Vücudunuzdaki 5 çakra nın dengesini bozmayın akışı serbest bırakın.

Bugün de var olduğunuz için teşekkür edin şükredin bunu söylerken dilinizi damağınıza değdirin dua ederkenki yaptığınız gibi. Bu bilgiler de birçok yazardan, eğitimciden; Daniel Mitel’den, Dahn Yoga’dan, Emmi Itaranta’dan,İnsana Güven Akademisi’nden.

Herşeyden kısa kısa…

Sevgiler

Yazar Beste CANKURT

Siz Ve Biz BLOG Editörü - Adana

Bir yanıt yazın

IMG_2121

İngilizce için Londra’ya Yol Tarifi

whatsapp

Whatsapp Açığı Gibi Uygulama?