içinde

Bitmeyen Çile; Seboreik Dermatit

Halk arasında yağlı ekzema diye de bilinen Seboreik Dermatit sebase (yağ) bezlerinin yoğun olarak bulunduğu saçlı deri, yüz ve gövde gibi bölgeleri etkileyen kronik bir deri hastalığıdır. Toplumdaki görülme sıklığı %3-5 dir. Tutulan bölgelerde eritem (kızarıklık) ve sarımsı kabuklanmalara neden olur. Şiddeti hafif bir kepeklenmeden, eritroderma dediğimiz vücutta yaygın kızarıklığa kadar değişebilir. Aslında bir mantar olan P.ovale (M. Furfur)’ a karşı gelişen yangısal bir reaksiyonun hastalığı tetiklediği düşünülmektedir.

Nasıl bir hastalık ?

Bebeklerde ve erişkinlerde görülen iki formu bulunmaktadır. İnfantil formu; yenidoğanların yaklaşık %70’inde yaşamın ilk 3 ayında görülmekte ve bir yaşından önce kendiliğinden gerilemektedir. Bebeklerde genellikle saçlı deride ortaya çıkar ve konak olarak adlandırılan sarı, yağlı, yapışık kabuklanmalara neden olur. Bazı bebeklerde artarak, kaşlar, alın ve kulak arkalarını da etkileyebilir.

sb1

Erişkin formu daha çok erkekleri etkiler ve sıklıkla sebase bezlerin en aktif olduğu adolesan (ergenlik) ve genç erişkin dönemde gözlenir. Sebase bez aktivitesinin androjen kontrolü altında olması erkeklerde daha sık görülmesini de açıklamaktadır.

Erişkin dönemde de en sık etkilenen bölge yine saçlı deridir. Kepeklenme olarak tabir edilen dağınık ve deriye yapışık olmayan skuamlar hastalığın en hafif formunu oluşturur ve sıklığının %15-20 olduğu tahmin edilmektedir. Seboreik dermatitin tipik görüntüsü ise yağlı, sarı veya beyaz renkli, deriye yapışık kabuklanmalar ve keskin sınırlı olmayan ve saçlı deri sınırını aşmayan plaklardır. Saçlı deri dışında özellikle alın, kaşlar, göz kapakları, burun kenarları, kulak arkaları ile erkeklerde sakal ve bıyık bölgeside sıklıkla tutulan alanlardır. Her zaman subjektif yakınmaya neden olmasa da hastaları genellikle kozmetik açıdan rahatsız etmektedir. Daha şiddetli durumlarda yoğun bir kaşıntı eşlik edebilir ve bazı hastalarda geri dönüşümlü saç dökülmesi görülebilir.

sb

Daha az olmakla birlikte özellikle orta yaş ve obez hastalarda, koltuk altı, göbek, kasık, meme altı gibi kıvrım bölgelerinde de görülebilmektedir. Kabuklanmanın pek olmadığı bu bölge ekzemaları ikincil bakteriyel enfeksiyonlar açısından risklidir.

AIDS li hastalarda seboreik dermatit görülme sıklığı %30-80’ lere kadar artmaktadır. Ayrıca daha şiddetli seyretmekte ve beklenmedik alanlarda da görülebilmektedir. Çeşitli nörolojik hastalığı bulunanalarda, özellikle Parkinson hastalarında da sıklığı artmıştır.

Özellikle sedef hastalığı başta olmak üzere mantar enfeksiyonları ve diğer ekzema türleri gibi birtakım deri hastalıklarından da ayırıcı tanısı yapılmalıdır.

Kronik bir hastalık olan seboreik dermatit iyileşme ve alevlenme dönemleri ile uzun yıllar devam eder. Özellikle kış ve ilkbahar başında alevlenme, yaz aylarında ise iyileşme eğilimindedir. Kontrollü veriler olmamakla birlikte hastalığın stresle alevlendiği de bilinmektedir.

Nasıl tedavi edilir?

Tedavi hastalığın şiddetine, yerleşim yerine, önceki tedavilerden alınan sonuca göre belirlenmelidir. Hastalığın kronik ve alevlenmelerle giden bir seyri olduğu ve tedavinin tamamen iyileştirmekten ziyade nüksleri kontrol altına almaya yönelik olduğu bilinmelidir. Tedavide kortikosteroid krem ve losyonlar ile etyolojide rolü olduğu düşünülen mantarlara karşı kullanılan krem ve şampuanlar yer almaktadır.

sb3

Tedavi de önemli bir konuda bu tür kronik deri hastalıklarında kullanılan kortikosteroidli kremlerin kontrolsüz kullanımı sonucu ortaya çıkabilecek ve bazen malesef kalıcı olabilen yan etkiler açısından dikkatli olunmalıdır. Bu tür ilaçlar kısa süreli kullanılmalı, tedavi gerektiren bölgeye göre özel güçte seçilmeli ve diğer ilaçlarla dönüşümlü kullanılmalıdır.

Özellikle salisilik asit, katran, çinko, selenyum sülfid gibi özel içerikleri bulunan şampuanlar hastalığın aktif olduğu dönemlerde kullanılabilmektedir. Bu tedavilere yanıt alınamayan daha dirençli ve şiddetli formlarda ise sistemik tedaviler söz konusu olacaktır.

Yazar Safiye KUTLU YÜRÜKER

Uzm. Dr. Dermatoloji

Bir yorum

Yorum Bırakın
  1. Arkadaşlar bende 20 yıldır egzama/seboraik dermatit var. Mevsim geçişleri,stresli olduğum zamanlar pik yapıyor.Bunun içsel bir durum olduğunu biliyorum artık ve bağırsaklarımı tedavi etmek için 1 aydır bu diyeti yapıyorum ve %80 oranında iyileştim.Ve gerçekten bu benim için mucize gibi bir şey oldu. Hala devam ediyorum. Neler yaptığımla alakalı bir video yayımladım
    izleyebilirsiniz.
    https://www.youtube.com/watch?v=6eMJ0tJ0H0c
    Lütfen bunun kortizonlu kremlerle değil beslenme şeklinizi değiştirerek içten ve dıştan onararak geçeceğine inanın!!

Bir yanıt yazın

kölelikkapak

Düşün ki Her İstediğini Yapacak Biri Var!

172

Objektifim Ege’de; 12 Güzel Kare