içinde

Sepsis’i Önlemek Ellerinizde

“Sepsis’i önlemek ellerinizde! Yoğun Bakım hayat kurtarır” 13 Eylül Dünya Sepsis Günü
Prof. Dr. Cemalettin Öner’in başkanlığında, “7 Kasım 1978” yılında, İstanbul Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kürsüsünde, ilk toplantılarını yaparak ‘Yoğun Tedavi ve Bakım Derneğini’ bu güzel insanlarla kurulmuş;
Prof. Dr. Sadi Sun,
Prof. Dr. Seyhan Çelikoğlu,
Prof. Dr. Cemil Barlas,
Prof. Dr. Umur Kaya,
Prof. Dr. Hüsamettin Kerim Gökay,
Prof. Dr. Faruk Or,
Prof. Dr. Abdülkadir Erengül,
Doç. Dr. Yıldız Köse,
Doç. Dr. Beyhan Özden,
Doç. Dr. Göksel Kalaycı,
Doç. Dr. Kutay Akpir,
Doç. Dr. Edip Kürklü,
Uzm. Dr. Dikmen Dolar,
Uzm. Dr. Tuğrul Denkel
Öncelikli temel amaçları; Türkiye’de yoğun bakım ünitelerinin gelişmesi, yoğun bakım uzman sayısının arttırılması, yoğun bakım standartlarının oluşturulması, acil hizmetlerin planlanması, acil vakalara olay yerinde müdahale ve tıbbi kontrol altında nakil koşullarının gerçekleşebilmesi için gerekli eğitimin verilmesi ve ilgili birimlerle temas kurulmasıdır.
1979 yılından bu güne kadar geçen süre içerisinde dernek kuruluş amacına uygun olarak bilimsel çalışmalara daha çok ağırlık vermiştir.
Yaptığı sayısız aktivitelerle yoğun bakım biliminin ülkemizdeki yeri bütünüyle ortaya konulmuştur.
Multidisipliner olma gayretlerini hep önde tutmuş, tıp dalının ortak ilgi alanına giren konularla çalışmalar yapmıştır.
Eğitimsel faaliyetler alanında dernek, tüm bilimsel derneklerin yapmış oldukları metodlardan yararlanmıştır.
Yoğun bakım branşının geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve bu konuda gelişmiş ülkelerdeki yeniliklerin ve güncel uygulamaların ülkemizin bu konu ile ilgili hekimlerine aktarılması amacı ile ulusal ve uluslararası kongre ve sempozyumlar düzenlemek veya bu konularda düzenlenen kongre ve sempozyumlarda bilimsel kurullarda görev alıp bu sempozyumlardaki ana konu başlıklarını ve konuşmacıları belirlemiştir.
Ayrıca dernek, yoğun bakım eğitiminin bir parçası olarak mezuniyet sonrası kurslar ve bölgesel toplantılar düzenlenme faaliyetlerini de günümüze kadar aktif olarak sürdürmüştür.” (Türk Yoğun Bakım Derneği)

Bir amaç edinmiş ve yaptıkları işin önemine inanmış birkaç iyi adamın 1979 yılında başlattıkları bu hummalı çalışmalar ne onlar ne de onlardan sonra gelenleri yıldırmamış.

13 Eylül Dünya Sepsis Günü için, Türk Yoğun Bakım Derneği olarak toplumun farkındalığını artırmak adına Türkiye Futbol Federasyonu ile çok güzel bir ortak etkinliğe imza attılar.
Belki yine bir çoğumuzun gözünden kaçtı.
Ama gören gözlerin ve özellikle Yoğun Bakım gibi özellikli bir birimde çalışan sağlık çalışanlarının gözlerinden kaçmadı bu emek…
“Sepsis’i önlemek ellerinizde! Yoğun Bakım hayat kurtarır” sloganı ve pankartı ile Süper Lig ve 1. Lig Futbol müsabakalarında ki Seramoni de insanlara güzel bir farkındalık yaratıldı.
Başta @Türk Yoğun Bakım Derneği olmak üzere Türkiye Futbol Federasyonu ve Kulüplerimize teşekkürler.
Umut edelim ki böylesi yaptıkları işi toplum nezdinde sevdirmeyi, bilgilendirmeyi, bilgi ve deneyimlerini her platformda paylaşmayı elzem sayan “akil insanlar”ın sayısı artsın…
Umut edelim ki bu “akil insanlar” etki ve yetkinliklerini, Türkiyemiz için kullanmaya her zaman olduğu gibi devam edebilsin.
Yolunuz ve bahtınız hep açık olsun.
Emeklerinize yüreğinize sağlık.

Yazar Dr Gökhan Ürkmez

Tıpta Alternatiflerin ihmal edilmemesine inanan bir berduş

Bir yanıt yazın

Bilir misin?

İlkel Avrupalı: Paul Gauguin