içinde

Karantina Günlerinde İlişkiniz İçin Tavsiyeler

Geçirdiğimiz karantina günlerinde sakin sessiz dediğim oturduğum sokakta karı koca tartışmalarını çokça duyar oldum. Cam çerçeve indirdiğim, bardak fırlatmalı, yalın ayak bağır çağır dışarı koşmalı, kendini balkonlardan fırlatmalı hiç kavgam olmadığı için bir kaç öneri yazayım istedim.  Kâh toz pembe kâh ite kaka götürdüğümüz ilişkilerimiz olmuştur; hatta şu an limoni olduğumuz eşimiz, sevgilimizle ne zaman düzeleceğiz diye kara kara düşünüp duruyor da olabilirsiniz. Size ilişkinizin horst ve graben gibi gitmemesi, gitse de sizi yıpratmaması için altın olmasa da gümüş değerinde tavsiyelerim olacak.

1. Öncelikle ne olursa olsun birbirinize saygılı olun!

Aşk, uzun süreli bir kavram değildir. Zaman içinde sevgi ve saygının içinde eriyip, homojen bir yapı alıp heyecan güdüsünün azaldığı bir kimyasal olaydır. Aşkı ne kadar basitleştirdim ben de şaştım ?. Her neyse, bu maddenin sonucu olarak, saygıyı aşk ve sevgiden de öne koyun ve hayatı şu an yada sonsuza kadar paylaşmayı seçtiğiniz insana cömertçe sunun.

2. Birbirinizin özel alanları olmasına izin verin!

Hayatı paylaşıyor olmak, her zıkkımı beraber yapmak değildir. Eşinizle FB-GS derbisinin veya ofisteki Melisin yine aynı ofisteki Mert ile flörtünü konuşamayabilirsiniz ki zaten konuşmayın. Onları gidin hemcinslerinizle konuşun. Kendinize ait özel alanlarınız olsun. Adam çişini yaparken pat diye dalmayın içeri, ancak sakal tıraşı olurken izleyebilirsiniz ?

3. Yatağa birbirinize kızgın kavgalı olarak girmeyin!

Sert bir kavga yaşasanız dahi çözmeden yatağa gitmeyin yoksa birkaç gün öyle devam eder. Eşiniz, zor sakinleşen biriyse de bırakın artık konuşmayı; boşanmaya kadar gider benden söylemesi. Haklı olsanız da susup beklemek bazen en iyisidir. Sakinleşin ve yatağa girip birbirinize sırtınızı dönüp yatacağınıza sevişin. Sorunu örtbas etmeyin ama.

4. Birbirinize yardımcı olun!

Şu “Hayatı Paylaşmak” klişesi var ya onu uygulamalı olarak yapmayı deneyin. Erkekler kirlilerini atsın kirli sepetine, kadınlar sadece kişisel alışverişi değil ev alışverişini de tek başına yapabilsin mesela.

5. Tartışma esnasında bencil olmayın!

İkiniz de kendinize göre haklısınız; ama tartışma sırasında öfkenizin mantığınızın önüne geçmesine izin vermeyin. Şimdi adam eve geç geldi diye taş üstünde taş bırakmamaya o kadar da gerek yok.

6. Ben değil Biz olarak düşünün!

Beraberliğinizi Sen -Ben öznelerinden sıyırıp Biz olabilmeyi öğrenin. İşler o zaman daha da kolaylaşır.

7. Zıtlıklarınızdan faydalanın!

Biriniz siyahı seviyorken diğeriniz beyazı, biriniz elmayı seviyorken diğeriniz çileği seviyorsa ki dünkü Twitter videolarından sonra sevmesinler. Daha fazla seçeneğiniz olduğunu düşünün, ben bu adamla ya da kadınla hiç uyuşmuyorum demeyin. Birbirinize ait fiziksel özelliklerde de arada bir partnerinizin istediğini yapmakta ne zarar var; hem değişiklik olur.

8. Birbirinizin düşüncelerini önemseyin!

Sadece ikinizin hayatını ilgilendiren konularda değil de kendi hayatınızla ilgili alacağınız kararlarda mutlaka birbirinizin düşüncelerini önemseyin. Hatta sadece hayata dair kararlarda değil. Akşam dışarı yemeğe çıkarken bile nasıl göründüğünüze aynaya bakarak değil eşinize bakarak cevap alın.

9. ASLA 3. Kişilerin yanında birbirinizi eleştirmeyin!

Ay senle evleneceğime ömrümce bekar kalsaydım ve benzeri cümleleri ikinizin dışındaki her kim olursa olsun 3. Bir kişi yanında sarfetmeyin. Benim yanımda biri böyle dese e niye boşamıyorsun derim. Elbet onu öyle sevecek biri vardır değil mi;)

10. Olmuyorsa da çok zorlamayın ?

Her şeyi yaptınız yaptınız olmuyor mu ayrılın gitsin ne deyim ?‍♀️ Zorla gidiyorsa zorlamayın.

Yazar SMYRNA

Siz Ve Biz Blog Editörü
Always Hope But Never Expect - Adana

Bir yanıt yazın

Çocuğunuzun İçindeki Neşe Kuşunu Öldürmeyin!..

Hepsi Sensin..