içinde

İş Kazaları Önlenebilir mi?

2005-2006 Yılları arasında İskenderun Demir çelik fabrikasında çalışırken bir gün konteynırımın önüne bir grup çalışan geldi. Kapıyı açtım ne oldu arkadaşlar hayırdır inşallah dedim. En önde duran çalışan; “Korkmayın Gökçe Hanım ufak bir kaza yaşandı” dedi. Ne oldu diye sorunca; Önemli bir şey değil parmağım yaralandı, dedi. Eldivenini çıkar bakayım, dedim. Eldivenini çıkardı. İşaret parmağının ucu kopmuştu. Çalışanı aldığımız gibi fabrikanın sağlık birimine götürdük. Tabii ben bu arada o parmağı o şekilde görünce dayanamadım tansiyonum düştü. Bir sedyeye yaralı arkadaşı diğer sedyeye beni yatırdılar. ☹☹☹

synkope

Kazanın özü çok ilginçti. İki soğutma kulesinin arasına iskele kurulmuş ve en az on çalışan iskelede çalışmaktaydı. Çalışanlara malzeme vermesi için mobil vinç kurulmuştu. Vincin ayaklarını açıp her zaman ki gibi ayaklarının altına daha sağlam basması ve çökmemesi için takozlama yapılmıştı. Operatör ayaklardan biri toprağa geldiği için güvenilir gelmemiş olacak fazlaca takoz yerleştirmiş ve diğer ayak beton zeminde olduğu için güvenilir gelmiş olacak ki daha az takozlama yapmıştı. Fakat beton zeminin içi çürümüş olduğu için yükün ağırlığından dolayı ayak yaklaşık 20-30 cm çökmüş. Ayakta ki bu çökme bomda salınıma sebebiyet verdiği için iskelede duran bir kişinin parmağına çarpıp parmağının ucunun kopmasına sebep olmuştu. Aslında iskeledeki herkese zarar verebilecek çok büyük bir kaza çok ucuz atlatılmıştı.

vinc

İşte hayat bu kadar sınırda yaşanırken, çok güven duyduğumuz durumlar bize içi çürük bir beton gibi davranabilir. Bu sebepten dolayı güven duyduğumuz her durumu tekrar tekrar gözden geçirmeli ve her işimizi yaparken önlemlerimizi eksiksiz almalıyız. İş Güvenliği Uzmanlarının çalışma alanlarındaki değerlendirmeleri elbette çok dikkate alınmalı ama en önemlisi artık tüm çalışanların iş güvenliği bakış açısına ulaşmaları gerekmektedir. Umuyorum ki iş güvenliğini dikkate almama durumu bir süreçtir, ileride bu şekilde düşünülmeyecektir ve en azından çocuklarımız bu tür sağlıksız çalışma koşullarında çalışmak zorunda kalmayacaklardır.

Her eğitimde söylediğim gibi ” İnsan kendine değer verdiği sürece diğer insanlar tarafından değer görür“. İlk önce kendi canımıza değer verip sağlıksız çalışma koşullarını kabul etmemeliyiz.

https://www.youtube.com/watch?v=2XTxHs0OQ7Y

Ve bana göre öncesinde herhangi bir tarafından öngörülmüş bir kaza iş kazası değildir. CİNAYETTİR.

Yazar Gökçe BÜKBÜZ

A Sınıfı İSG Uzmanı
Maden Mühendisi - Adana

Bir yanıt yazın

dikkat-k

Çocuğumda Dikkat Eksikliği Var mı?

iphone7-k

İphone 7 Alınır mı? 6S’ten Farkları Neler?