içinde

Etkileşimde Psikolojik Yaklaşımlara Bir Göz Atalım

Bir çoğumuz etkileşim içerisinde olduğumuz bir ortamda karşımızdakini etkilemek isteriz. Aslında bunun altında yatan düşünce sarmalımızın gizli köşelerinde yatan karşımızdaki kişilere olumlu bir iz bırakıp hatırlanma güdüsünden ibaret olabilir. İnsanlarda olumlu iz bırakmak için neler yapmalıyız kısaca bir göz atalım.

Genel bir bakış açısı ile baktığımızda çoğumuz ilk tanıştığımız kişinin ismini bir sonraki görüşme esnasında hatırlamakta güçlük çekmekte veya hiç hatırlayamamakta. Karşımızdaki kişiyle olan iletişimimizde hitap ederken ismini kullanmaktan çekinmeyin. Hem karşınızdakini etkiler ve dikkatini çekersiniz hem de olası bir tekrar görüşmede ismini hatırlamakta zorluk yaşamazsınız.

“Size bir iyilik yapmış birisi, sizin ona yapma zorunluluğunuzu yerine getirmenize kıyasla, yeniden yapmaya çok daha hazır olacaktır.” Buna Benjamin Franklin etkisi denilir. Yapılan psikolojik araştırmalar sonucunda birisi için yapılan iyilik, iyiliği gören kişinin ona iyilik yapmasına kıyasla o kişiye tekrar iyilik yapmaya daha yatkın olmaktadır. İyilik yaptırarak kendinizi sevdirmeye itin. Karşınızdaki de sizi sevmesi gerektiğini düşünmekten kendini alamayacaktır.

Karşınızdakinin yorgunluğundan istifade edin. İnsanlar zihinsel ve bedensel olarak yorgun bir anını yakaladığınızda sizin isteğinize yoğunlaşamayacak veya o an size yardımcı olmamak için geçiştirmek isteyecektir. Israrcı olun, kazanan siz olursunuz.

Çoğu zaman ilişkilerimizde hep baskın olmak ister karşımızdakinin hatalarını arar bulduğumuzda da lafı hemen yapıştırmak isteriz. Oysa bu tür davranışlar bizi sivriltmekten uzaklaştırmaz ve sevimsiz bir hale düşürürken karşımızdaki insanı da kırmış oluruz. Bu yöntemi tercih etmek yerine beğendiğiniz noktalara değinerek kendinizi ifade edin. Böylece karşınızdakinin söylemlerini zarif bir şekilde düzeltmiş olursunuz.

Son olarak da karşınızdakine size karşı koyamayacağı bir teklif sunun. İş hayatında bile insanlar rekabet ortamında bu yola sıklıkla başvurabilmektedir. Karşınızdaki kişiye karşı koyamayacağı bir teklifte bulunduğunuzda daha sonraki teklifleriniz için olumlu cevap alma olasılığınız artacaktır.

Yazar Erhan KALKAN

Mali Müşavir - Adana

Bir yanıt yazın

bir-ayrılık

Oscar Ödüllü İran Filmi ” BİR AYRILIK”

asiyan

Aşiyan Yollarından Seslensem Duyar Mısın?