Etkileşimde Psikolojik Yaklaşımlara Bir Göz Atalım


Bir çoğumuz etkileşim içerisinde olduğumuz bir ortamda karşımızdakini etkilemek isteriz. Aslında bunun altında yatan düşünce sarmalımızın gizli köşelerinde yatan karşımızdaki kişilere olumlu bir iz bırakıp hatırlanma güdüsünden ibaret olabilir. İnsanlarda olumlu iz bırakmak için neler yapmalıyız kısaca bir göz atalım.

Genel bir bakış açısı ile baktığımızda çoğumuz ilk tanıştığımız kişinin ismini bir sonraki görüşme esnasında hatırlamakta güçlük çekmekte veya hiç hatırlayamamakta. Karşımızdaki kişiyle olan iletişimimizde hitap ederken ismini kullanmaktan çekinmeyin. Hem karşınızdakini etkiler ve dikkatini çekersiniz hem de olası bir tekrar görüşmede ismini hatırlamakta zorluk yaşamazsınız.

“Size bir iyilik yapmış birisi, sizin ona yapma zorunluluğunuzu yerine getirmenize kıyasla, yeniden yapmaya çok daha hazır olacaktır.” Buna Benjamin Franklin etkisi denilir. Yapılan psikolojik araştırmalar sonucunda birisi için yapılan iyilik, iyiliği gören kişinin ona iyilik yapmasına kıyasla o kişiye tekrar iyilik yapmaya daha yatkın olmaktadır. İyilik yaptırarak kendinizi sevdirmeye itin. Karşınızdaki de sizi sevmesi gerektiğini düşünmekten kendini alamayacaktır.

Karşınızdakinin yorgunluğundan istifade edin. İnsanlar zihinsel ve bedensel olarak yorgun bir anını yakaladığınızda sizin isteğinize yoğunlaşamayacak veya o an size yardımcı olmamak için geçiştirmek isteyecektir. Israrcı olun, kazanan siz olursunuz.

Çoğu zaman ilişkilerimizde hep baskın olmak ister karşımızdakinin hatalarını arar bulduğumuzda da lafı hemen yapıştırmak isteriz. Oysa bu tür davranışlar bizi sivriltmekten uzaklaştırmaz ve sevimsiz bir hale düşürürken karşımızdaki insanı da kırmış oluruz. Bu yöntemi tercih etmek yerine beğendiğiniz noktalara değinerek kendinizi ifade edin. Böylece karşınızdakinin söylemlerini zarif bir şekilde düzeltmiş olursunuz.

Son olarak da karşınızdakine size karşı koyamayacağı bir teklif sunun. İş hayatında bile insanlar rekabet ortamında bu yola sıklıkla başvurabilmektedir. Karşınızdaki kişiye karşı koyamayacağı bir teklifte bulunduğunuzda daha sonraki teklifleriniz için olumlu cevap alma olasılığınız artacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

7
80
7 Paylaşım, 80 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım

Yorumlar 0

DAHA FAZLA: Serbest Yazı

SON YAZILARI KAÇIRMAYIN

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın