İş Kazalarını Önlemek İçin, Çuvaldızı Başkasına Batırırken İğneyi de Kendimize Batıralım…


iş-kazası

Denetimler sonrasında para cezaları ve iş yeri faaliyetlerinin durdurulması gibi sonuçlar ile karşılaşmak istemiyorsak önceden önlem almalıyız. Bir iş kazası sonrasında ise bir jandarma var ki ondan hiç kaçış yok oda; vicdan! Sonrasında üzülmek istemiyorsak eğer, önceden önlem almamız gerekiyor. İş kazası yaşandıktan sonra telafisi olmayan bir sonuç çıkıyor ortaya ki giden geri gelmiyor.

fabrika

İş kazası olaylarını azaltmak için cezaların tatmin edici olup olmaması da bence irdelenmesi gereken bir konu değil. Çünkü trafik kazalarını da bu şekilde azaltamıyorsunuz. Cezasını ödedikten sonra o şoförün davranışları hiç de değişmiyor.

Güvenlik kültürünün yerleşmesi aslolandır.

iş güvenliği

İş güvenliği kültürünün yerleşmesi ve İnsan Hayatına değerin yükselmesi ile iş kazalarının önüne geçebilirsiniz. İşe başlamadan işin risklerini gözden geçirip kafanızı gözünüzü yarmadan işi tamamlamak hedef olmalıdır.

İşi çabuk bitirmek değil!

acele etme
Acele etmeyiniz!

Birde tehlikenin azı çoğu ortası yoktur. Tehlike tehlikedir ve her yerdedir. İş güvenliği tedbirlerinin alınmasını hâlâ gereksiz ve masraflı görenlerin çalışanlarından birinin iş kazası geçirmesi durumunda aldıkları hali anlayabilmemiz için illa bizim başımıza gelmesi gerekmiyor. Moral bozuklukları, işin durması, siparişlerin gecikmesi, prestij kayıpları… İnanın böyle bir durumla karşılaşmak istemezsiniz.

Lütfen şimdi biraz empati yapalım!


İrfan SAYAR

Burada Yazar. başka yerlerde unvanım çok ama gözüm hiç'likte.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri