içinde

Her Yerde Kan Var – Ayşe Kulin

İlk önce kitabın adıyla başlayalım. “Her Yerde Kan Var” Osmanlı Devleti’ni ve saraydaki entrikaları anlatan bir kitap olur da her yerde kan olmaz mı? Kesinlikle çok başarılı bir isim olmuş kitap için.

Son zamanlarda dizilerde gördüğümüz sarayda yaşanan olaylar bu sefer kitap sayfalarında, her bir karakterin kendi anlatımıyla karşımıza çıkıyor. 

Bir darbeyle tahttan indirilen Sultan Abdülaziz’in öldürülmesini, taht kavgalarını, V. Murat’ın tahta çıkmasını, acımasız siyaseti, dış güçlere gerek kalmadan insanların birbirini yemesini okuyorsunuz kitap boyunca. Kitapta kimler yok ki… Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Valide Sultan’dan ablası Adile Sultan’a, V. Murat’ın annesi Şevkefza Valide Sultan’dan Sadrazam Avni Paşa’ya, Çerkez Hasan’dan Damat Nuri Paşa’ya bir sürü karakter görüyorsunuz. Yalnız çok farklı karakterler olmasından kaynaklı konuya adapte olmanız, kitabı sindirmeniz biraz zaman alıyor ama ilginç bir şekilde de sürüklüyor sizi. Çünkü herkesin kendi açısından olayı anlatması, onun anlatımında cevapsız kalan soruların başka birinde cevap bulmasını takip etmek biraz zor olabiliyor. Ama onların iç seslerini, hesaplaşmalarını, yapmak istediklerini akıcı ve sürükleyici bir şekilde okumak kitabı bırakmanıza izin vermiyor. 

Yazar, haliyle, kitapta eski kelimelere de yer vermiş ama kitabın arka bölümüne sözlük eklemeyi de ihmal etmemiş. Eğer Osmanlı tarihine ilginiz varsa derin bir araştırma ile yazılmış olan bu kitaba mutlaka zaman ayırmalısınız. 

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

Bir yanıt yazın

Unuttum Seni

Mini Bir Hikaye