Düşün ki Her İstediğini Yapacak Biri Var!


kölelikkapak

Başlığı görünce hepiniz çok şaşırdınız değil mi? Var mı böyle biri diye düşündünüz. Aklınıza gelenler eş, anne, baba, çocuk veya arakadaştır. Hiç biri değil bunların. Bu kişiler herhangi bir mal ya da eşya gibi görüldükleri için hiçbir hak ve özgürlükleri olmayan, bu nedenle efendilerinin istedikleri her türlü işi yapmak zorunda olan ‘köleler’ dir.

İnsanlığın en onursuz hareketi olan köleliğin doğuşu ise şöyledir: İnsanlık üretmek için çeşitli araçlar geliştirerek tüketebileceklerinden daha fazla mal üretmeye başladı. Savaşlarda edinilen tutsaklar ya da suç işleyenler öldürülmek yerine farklı işlerde çalıştırılmaya başlandı. Kölelerin bazıları madenlerde ve taş ocaklarında çalıştırılırken, bazıları da halkı eğlendirmek amacıyla yırtıcı hayvanlarla ya da birbirleriyle ölümüne dövüştürüldü. Daha şanslı olanlar ise çiftliklerde ve evlerde çalıştırıldı.

Köleliğe karşı ilk ayaklanma İtalya’da oldu. Spartaküs kölelerden oluşan 100 bin kişilik bir ordu kurdu ve 2 yıl savaştı. Spartaküs öldürüldükten sonra ordusu dağıtıldı. Kölelikten kurtulmanın tek yolu ise efendisince özgürlüğünün geri verilerek azat edilmesiydi.

Slaves

Amerikan Eyaletleri’nde işgücü eksikliğinden dolayı Transatlantik Köle Ticareti ortaya çıktı. Köleler gemilerle başka yerlere taşınmaya başladı. Köle taşıyan bu gemilere ölü taşıyıları deniyordu. Yolculuk sırasında havasızlıktan boğulma veya salgın hastalık nedeniyle ölüm oranı %50’ye ulaşabiliyordu. Köle ticareti 1791-1804 yıllarında Hawai Devrimi’yle resmen yasaklandı.

Her ne kadar köleliğin kaldırılmasına John Brown önderlik etsede asıl önemli etkiyi 16. ABD başkanı Abraham Lincoln yapmıştır. 1926 yılında Milletler Cemiyeti bütün dünyada köleliği yasaklamıştır. Fakat kölelik günümüzde hala devam etmektedir. Afrika başta olmak üzere dünyada 30 milyon köle olduğu düşünülmektedir.

Köleliği çok güzel anlatan “12 years a slave” orjinal adlı “12 yıllık esaret” filmidir. 2014 yılında en iyi film dalında Oscar Ödülü alan filmin yönetmenliğini Brad Pitt yapmıştır. Brad Pitt hayranı olupta neden yönetmiş keşke onaysaymış diye düşenen varsa iyi haber filmin son 10 dakikasında görebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

66
66 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Vay Arkadaş Vay Arkadaş
0
Vay Arkadaş
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm

0 Yorum

DAHA FAZLA: Serbest Yazı

SON YAZILARI KAÇIRMAYIN

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın