içinde

Doktorlar Dizisi ile Geçmişe Yolculuk Yapmaya Ne Dersiniz?

28 Aralık 2006’da hayatımıza giren ve deyim yerindeyse bir daha çıkamayan “Doktorlar” dizisi geçen onca yıla rağmen hala televizyonlarda ve yine izlenen bir yapım olmayı devam ettiriyor. Resmen yaz ve Ramazan aylarıyla özdeşleşen bu dizi ilk başladığında gündemde neler vardı, şimdi neler değişti bir bakalım isterseniz. Geçmişi yad etmiş oluruz hep birlikte 🙂

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’di.

cropped content ahmet necdet sezerin sahaya inmesi evet konusunda buyuk katki yapar qOWjEmOBFsinW

Yıl 2006 olduğuna göre Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer’di. Başkanlık sisteminden bir haberdik o zamanlar.

ABD başkanı George W. Bush’tu.

gwb horizontal large gallery

Amerika Birleşik Devletleri’nin 43. başkanı George W. Bush görevdeydi. Barack Obama ve Donald Trump henüz başkanlık koltuğuna oturmamışlardı.

Kuş gribi-Kırım Kongo Kanamalı Ateşi gibi hastalıklar türemişti.

agun

Ülkece en muzdarip olduğumuz hastalıklar bir anda değişmiş ve bu 2 hastalıkla tanışmıştık o günlerde. Tek bir grip bilirdik; o da ilaçlı 7 günde, ilaçsız bir haftada geçen normal gripti. Kuş gribiyle birlikte telef edilen tavuklar ve sonrasında ortaya çıkan kenelerle beraber ekosistemi tamamen bozup küçücük keneden de çok çeker olmuştuk o sıralarda.

Para birimimiz YTL’ydi.

Kredi

1 Ocak 2005’te 6 sıfırı atarak YTL’ye geçmiştik ve 2009 yılına kadar zorlanarak da olsa YTL’yi dilimize yerleştirmiştik. Bir kısım halk ise hiç yeni parayla söylemeden eksi paramızla idare ederek o süreyi geçirmiş, sonunda yine aynı noktada buluşmuştuk.

Dolar 1.41, Euro ise 1.85 civarındaydı.

adsızz

O sıralar 1.40 olan dolar bugün yaklaşık 3.50 TL, Euro ise 1.85’ten 3.90 civarına ulaşmış durumda…

Yüz nakli henüz yapılmamıştı.

Dizinin her bölümünde o kadar çok şey öğrendik ki nerdeyse “Açılın, ben doktorum” yerine “Açılın, ben çok Doktorlar dizisi seyrettim” diyecek kıvama gelmiştik 🙂 Şaka bir yana, güncel konulara dokunmasından dolayı çok sevdik bu diziyi belki de. Mesela o dönemlerde yüz nakli yapılmış olsaydı konu olarak kesin işlenirdi. İyi de malzeme çıkardı…

Iphone nedir, bilmezdik…

ilk iphone

Her ne kadar dokunmatik telefonların Türkiye’ye girişi 2000 senesi olarak görünse de çok yoktu o telefonlardan. Hele hele akıllı telefonların başını çeken Iphone vardı da dizide boş yere mi kullanmadılar 🙂

İstanbul’da kırmızı belediye otobüsleri vardı.

Ikarus iett istanbul

Dizi kendini hala izletse de izlerken gözümüze çarpan ve bizi geçmişe götüren detaylar da yok değil. O da İstanbul’da kırmızı belediye otobüslerinin olması; hem de en körüklüsünden. Şimdi hepsinin yerini klimalı, gayet konforlu, lüks otobüsler aldı. Metrobüs de hayaldi o zamanlar; hey gidi günler heyyy!

3. Köprü  / Marmaray / Avrasya Tüneli / Bolu Dağı Tüneli gibi şeyler yoktu.

marmaray

Sadece metrobüs değildi hayal olan, yukarıdaki ulaşım imkanlarının hiç biri yoktu memlekette. Olsaydı kesin değinilirdi o güzelim dizide. Marmaray’da fenalaşan biri hemen acile getirilir Gestapo önderliğinde müdahale edilirdi. 3.Köprü’de selfie çekmeye çalışan biri düşebilir, Avrasya Tüneli girişinde bir kaza olabilirdi örneğin.

En son 80 darbesinden bahsedilirdi.

maxresdefault

Dizinin yayınlandığı döneme en yakın darbe 80 darbesiydi. Hatta bu seneden önceki yayınlanan bütün tekrarları için de aynı durum geçerliydi. Ama şimdi ülkece bir darbe girişimine daha tanıklık etmişliğimiz mevcut.

Yayınlandığı yıl doğan çocuklar şimdi 11 yaşında.

motorcycle dog celebrates th birthday on the road

Yayınlandığı sene çocuğunuz doğmuş olsa, her yıl tekrarını izlemiş olsanız, eee haliyle çocuk da sizinle beraber en azından göz atsa diziye, o bile neredeyse bütün repliklerini ezberleyecek konuma gelmiş demektir. Çünkü artık 11 yaşındadır 🙂

Kutsi 33 yaşındaymış.

kutsi sahnesi  bolum tutar mi tutar

Kariyerinin başlarında olan Kutsi’yi şarkıcılığı dışında ilk defa oyuncu olarak bu dizide gördük. Daha sonraları Huzur Sokağı, Beyaz Yalan ve şimdilerde Kalbimdeki Deniz gibi dizilerde rol alan sanatçımız an itibariyle 44 yaşında. Ama buna rağmen çoğu insanın aklında Beyin Cerrahı Dr. Levent Atahanlı olarak kaldı. Hani Ela’yı nikah günü ortada bırakan!!! Unutmadık bunları de Dr. Levent 🙂

Yasemin Ergene 21 yaşındaymış.

Şimdi 32 yaşında olan güzel oyuncu o sıralarda kariyerinin başında gencecik biriymiş ve bekarmış. Hala genç genç olmasına ama şimdilerde evli ve 2 çocuklu, ekranlardan uzak bir hayat sürüyor.

Tarık Akan-Halit Akçatepe hayattaydı.

Hababam Sınıfı’nı da defalarca bıkmadan usanmadan, ilk defa izlermişçesine zevk alarak izleriz çoğunlukla. O unutulmaz filmin iki başrol oyuncusu Tarık Akan ve Halit Akçatepe dizinin yayınlandığında hayattalardı. Kim bilir belki de olumlu-olumsuz eleştirileri de oluyormuştur dizi hakkında.

Tarkan evli değildi.

tarkann

Biraz da magazin yapalım 🙂 Megastarımız henüz evli değildi 🙂 Genç kızlar için az da olsa bir umut vardı.

Görüldüğü üzre ülkede yıllar içinde bu kadar şey değişmişken sadece “Doktorlar” dizisinin başarısı değişmemiş. Özleyen ve izlemek isteyenler için hafta içi her gün TeVe 2’de :)) hem de gündüz bir posta, gece bir posta 🙂

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

Bir yanıt yazın

insan-hayatı-irfan-sayer

Pazarlık Edilemeyecek Tek Şey; İnsan Hayatı

soma

Soma Ziyaretimden Yürek Burkan Notlar